| didiDia a întrebat:

Seara buna, TPU,

Am urmatoarea problema. Locuiesc intr-o casa cu alti 6 oameni(din alte tari). Problema e ca impartim bucataria, ceea ce mi-a creat cateva neplaceri, printre care as mentiona mizeria facuta de cineva dupa ce a gatit si/sau mancat, mizerie pe care acea persoana nu o inlatura, lasand pe urmatorul sa lucreze in conditiile create de el. Am gasit de mai multe ori aragazul murdar si masa cu sfarmuri sau uda. Eu nu-s aici pe post de sluga a celorlalti 6, dar nu-mi convine nici sa gatesc pe un aragaz murdarit de cel ce a gatit inaintea mea. Prima data cand am gasit aragazul murdar am identificat persoana ce a creat mizeria si am rugat-o frumos, fara cearta sa curete, motivand sincer ca fiecaruia ii place sa gaseasca curat atunci cand gateste, de aceea trebuie sa creeze conditia de curatenie si pentru urmatorul om ce va gati.(ca doar si aluia ce vine dupa el ii place sa fie curat, nu?) Atunci mi-a mers, persoana m-a aprobat si s-a conformat, a facut curat in scurt timp. Insa a doua zi deja aragazul era iar murdar. Eu nu pot juca rol de politai sa identific de fiecare data cine a facut mizerie ca sa-l pun la treaba. Ce pot face pentru a rezolva problema asta, cu efectiv de lunga durata? M-am gandit sa ma duc la biroul de cazare si sa rog acolo sa-mi scrie o hartie in care sa se mentioneze mentinerea curateniei in bucatarie. Dar daca acei oameni nu vor sa scrie hartia aia, ce fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

In locul tau as lipi un afis mare deasupra aragazului, dar scris mare sa le sara in ochi! Poti face insa si cum ai zis tu!

16 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Acolo unde nu merge cu vorba buna trebuie sa ii lasi sa se confrunte cu situatia, desi iti va fi o perioada greu.La un moment dat nu vor mai avea vase si spatiu curat si va deveni o problema generala care va duce la stabilirea unor reguli de convietuire!

| AliceThai a răspuns:

Daca e sa ghicesc as spune sa te intorci in Romania si sa stai in casa ta... sau ma rog, a familiei tale, decat sa te chinui prin alte tari.

| robertpaul a răspuns:

Sunt fel si fel de oameni, obiceiuri si naravuri. Daca pe ceilalti nu-i deranjeaza, atunci de ce sa te deranjeze tocmai pe tine? cand mananci iti pui un servetel sau prosop pe masa si gata.Sunt lucruri mai importante. Daca chiar nu reusesti sa te acomodezi ca ceilalti, muta-te.Crezi ca tu nu-i enervezi pe ceilalti, cand diseci firul in 4.Parerea mea:nu mai acorda importanta lucrurilor minore.Ai grije de lucrurile cu adevarat importante.Suntem oameni diferiti.De aceea ori ne acomodam ori plecam.)))

| didiDia explică (pentru robertpaul):

Mai bine taceai. Tu esti unul din ala care lasa murdar in urma lui ca sa curete altii. Un om curat care vrea sa mentina curatenia nu poate enerva pe nimeni, intelegi? Un puturos care vrea sa lucreze altii dupa el insa enerveaza la culme.

| robertpaul a răspuns (pentru didiDia):

Daca esti stresata, nu e vina mea.

| didiDia explică (pentru robertpaul):

Iar ai raspuns ca sa te afli in treaba.

| janvaljan a răspuns:

Incearca sa stai de vorba cu toti si IMPREUNA sa faceti anumite reguli SCRISE care se impun in situatia de fata.Nu uitati sa mentionati acolo drepturi dar mai ales indatoririle fiecaruia, iar in ultima faza masurile care se impun in situatia in care nu sunt respectate...

| didiDia explică (pentru janvaljan):

Multumesc pentru parere, janvaljan. Buna interventie.

| CataC a răspuns:

Buna Dia,
Nu rezolvi nimic cu administratia, doar ti-i pui in cap.
De ce nu va puneti voi 6 la o masa, seara, cu 2 sticle de vin, si faceti niste reguli, convenite de toti? Asta cu 'a zis mama sa faci, daca nu faci te spun', n-are efect la persoane mature.
Incercati sa impartiti cumva responsabilitatile.
Statul in comun ofera avantaje financiare, dar si dezavantajele pe care el mentionezi. Daca vrei sa fie totul perfect platesti mai mult si stai singura, nu poti avea pretentia sa fie toti fix cum vrei tu.
Oricum, daca nu comunici cu ei si te'apuci cu paratul ii indepartezi si nu te vor mai lua in serios.
Bafta

| didiDia explică (pentru CataC):

Nu e vorba de parat, ci de faptul ca daca intervine cineva care se ocupa de cazare, ei iau mesajul de mentinere a curateniei in serios, spre deosebire de cazul in care le scriu sau le spun eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce motiv ar avea sa te refuze? inteleg ca vrei sa-ti faca o chestie gen "afis" pe care sa-l agati in bucatarie,nu? la noi, in cazare, suntem cam 15 insi pe aceeasi bucatarie si anunturile de genul asta-referitor la curatenie- reprezinta ceva normal.La dusuri e la fel; si pe holuri mai exista; oricum, n-ar strica sa iei si tu o pauza de o saptamana sa vada si ei cum e cand se aduna mizeria pe aragaz si in bucatarie! e complicata treaba cand trebuie sa stai "la un loc" cu toti tampitii! succes!

| didiDia explică (pentru anonim_4396):

Da, o chestie gen ''afis''. Ma gandesc ca daca e scrisa si semnata de administratie sau scrisa de mine, dar semnata de administratie va avea o valoare pentru colegii mei de casa. Ca asa pot sa scriu eu si sa pun, dar mi-e ca nu ma baga in seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru didiDia):

Da,asa e,daca intervine administratia atunci poate ca o vor lua si ei "mai in serios"! dar, cum am mai spus e greu cu ei; eu sunt in Cehia si aici sunt multi slovaci; majoritatea fac baie doar cand mai pierd cate un pariu, sau joaca "adevar sau provocare"! ce pretentii sa mai am la ei sa tina curatenia prin cazare? ne-am obisnuit cu ei si ii suportam asa;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dididia? noi santem patru schimburi la acelasi loc de munca.cate doi insi pe fiecare tura.sunt om de servici de ani de zile. daca nu fac eu, nu face nimeni.nici nu fac dar nici nu pastreaza nici unul.de ce fac? sunt doar cativa metri de dat cu matura ca sa para loc de munca, nu grajd de porci, sau de vite.nu ai ce face decat; ori pleci,ori faci numai tu,ori discuti omeneste cu ei si daca nu ai cu cine si nici nu rezisti,lasa si tu asa, fiindca nu poti rezolva nimic cu animalele.mie-mi spune unul; si curatenie nu fac, fiindca nu vreau. daca nu vreau ce o sa-mi faci? nu-ti fac nimic.fac eu dar tu pastreaza.nu face ca la porci.aiurea.am vorbit singur.si nici mana pe par nu pot pune ca nu santem in evul mediu.iar eu fac fiindca vreau, nu ma obliga nimeni.dar imi place sa fie curat.stiu ca doare ce ti se intampla dar asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa si tu 6 afise.si imparte sarcinile in 6.care nusi face treaba ori se va simti prost ori chiar e nesimtit dea binelea.

| iulvas a răspuns:

In cazul in care nu vrei sa te muti din anumite motive incearca sa fii mai dura dar politicoasa...si fa o lista de mana cu anumite reguli...am patit si eu asa ca tine dar facand ceea ce ti-am zis au inteles si vrand, nevrand sau dat la brazda! si daca totusi nu reusesti ca vorba lui robert baul sunt fel de fel de oanemi lasa-i balta si mutate