| VIKZ a întrebat:

De exemplu la plafoniera asta http://www.magazin-lustre.ro/......969.p.html zice ca puterea maxima per bec este de 40W. Daca eu vreau sa-i pun becuri economice care consuma 15W(deci sub 40W), DAR scot lumina de 75W(adica peste 40W) inseamna ca o sa faca "bum"? (Suporta becuri economice)

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu face bum, conteaza cat este la intrare, in cazul tau 15w. asa folosesc si eu, dar poti intreba cand cumperi aplica sau becurile sa fii complet linistit

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti folosi fara probleme.Ideea este sa nu depaseasca puterea indicata pentru a nu suprasolicita acea plafoniera.Numai bine.

| smart01 a răspuns:

Salut,
Poti folosi fara problema alte tipuri de becuri la plafoniera, pentru ca acei 75W se reefra la puterea fluxului luminos, nu la energia elecrtica efectiv consumata. Daca vrei sa faci economii si sa ai si un iluminat de calitate, eu iti recomand sa folosesti mai bine un bec cu LED. Are o durata de viata mai mare si ofera o lumina puternica. Tine cont de echivalentele indicate de producator. Acum exista becuri cu LED chiar ieftine si merita investitia ca sa ai cativa ani de liniste: http://lightsmart.ro/becuri-led