| remus a întrebat:

Doresc sa-mi explice cine stie cum se altoieste via, detailat, in ce perioada etc... multumesc!

Răspuns Câştigător
| mioara a răspuns:

Intra pe www.gradinamea.ro

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Via se altoieste folosind ca portaltoi un soi rezistent la filoxera, iar ca altoi vita nobila pe care doresti sa o recoltezi. Sunt mai multe metode de altoire, daca doresti sa plantezi mai multa vita de vie, atunci merita sa cumperi o carte de specialitate, daca vrei doar cativa butuci in curte de exemplu, cel mai rentabil este sa cumperi butasi gata altoiti. Ii gasesti la aproape orice pepiniera si costa undeva in jur de 5 lei/buc. Daca nu stii nicio pepiniera, magazine ca Praktiker, Selgros, Carrefour vand butasi undeva la 8 lei/buc.

cristian
| cristian a răspuns:

Sunt multe de spus.
Mai simplu este daca iti cumperi o carte care iti v-a raspunde pe inteles la toate intrebarile tale referitor la producerea materialului saditor si sculele folosite pentru aceste operatii. intra aici si poti comanda:
...p-152.html
http://www.drumulinvingatorilor.ro/index.aspx

| mariazet45 a răspuns:

Nu stiam ca via se altoieste, daca afli te rog sa imi zici si mie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie o foarfeca de altoit (plesa), vezi filmul.http://www.youtube.com/watch?v=a1RIqQltdNE