| FlaviusDaniel a întrebat:

Am citit undeva despre nuci pitici, care dau rod maxim in 7-8 ani. Am gasit undeva pe net acesti nuci care pot fi cumparati (puieti). Aveau un pret in jurul la 30-40 lei.
Ma puteti ajuta sa gasesc acesti puieti?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cauta pe net pepiniere pomicole prin zona unde locuiesti, sau ma rog cit mai aproape sa te poti duce sa cumperi.Suna si intreaba daca au nuci.Toti nucii care sint scosi la vinzare de catre pepiniere sint asa mici cum tu spui.Nu face nimeni livezi clasice, adica cu pomi din aia cit muntele.Nucii cei vezi tu pe sosele sau mai stiu eu prin curtile pe la lume sint pentru asa ceva sa faca umbra sa fie cit mai mari sa ajute iarna sa apere sosele etc.Insa cind este vorba sa faci livada atunci pomii ce se obtin de catre cei care au pepiniere sint mici ca talie sai poti recolta, sa fie usor de intretinut si asa mai departe.Deci cam asta trebuie sa faci cauti pepiniere, vezi chiar spune ce pomi au ce specii si chiar descrie fiecare soi in parte.Acolo la descriere o sa vezi cit de mare va creste pomul, ce fructe face etc.Pe net gasesti pepiniere cite doresti si peste tot.Sa nu cumperi asa de la oricine, ma refer stiu si eu prin piete. Pomii de pepiniera au eticheta spune ce soi este de unde provine de la ce pepiniera etc deci ala este un pom adevarat. Daca esti prin jurul capitalei cauta la baneasa la statiunea de cercetari baneasa ca ei vind si pomi. Daca nu cauta prin zona unde locuiesti tu.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ţi-am găsit ceva aici, nu ştiu cât te ajută însă.
http://www.aaz.ro/vanzari/31/PUIETI-NUCI-pitici
Te pup!

| FlaviusDaniel explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. In zona Hateg-Hunedoara nu cred ca sunt pepiniere...nu am auzit asa ceva.