| Wer bin ich a întrebat:

Hi! Cum sa incep? Parintii vor sa vopseasca peretii camerelor.
Bucataria si holul crem, baia albastra si sufrageria alba. Stiu, e monoton. De aceea vreau sa-mi fac camera putin mai colorata. Mobila este formata dintr-o canapea albastra, dulap si birou maro. As fi vrut sa modific si culoarea dulapului si a biroului. big grin Nu stiu cu ce...=.=
La pereti ma gandeam la :
-culori diferite. Ceva gen : un perete mov, altul rosu, altul albastru si altul lila.
-rosii si tavanul albastru light cu stelute tot rosii.
-rosii cu buline lila, iar tavanul tot lila.
Nu stiu... poate veniti voi cu alte idei mai bune. Apropo, nu-mi place galbenul, portocaliul si verdele. Mi se par plictisitoare[fara suparare].
Multumesc anticipat :*

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca vei gasi niste idei interesante pe acest site: www.picturadecorativapepereti.blogspot.com. Daca vrei ceva special, personalizat, ma poti contacta, si sunt sigur ca va iesi ceva superb. Intotdeauna asa a fost pina acum, stabileam cu cei ce doreau ce era de facut, faceam o lucrare virtuala intii pe calculator (cu camera asa cum ar fi fost cu lucrarea in ea), le placea, insa ramineau uimiti de ce iesea cind era totul gata. Mi-ar place sa colaboram, pentru ca mi-ar place sa mai vad inca un zimbet de pe urma a ceea ce am realizat.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pacat ca nu-ti place galbenul ca impreuna cu albastrul dau un contrast placut. Oricum ce vrei tu sa faci este mult prea colorat si nu cred ca intr-o camera mica s-ar putea preta asa ceva.
De obicei se face un singur perete accent (de alta culoare decat celelalte 3) si se subliniaza prin aceiasi culoare pentru cadranul ferestrelor si a unui mini tavan fals (dintr-o oarecare forma, care sa aiba si spoturi, eventural). Ma uit sa vad daca gasesc ceva sa iti arat. Stelute poti pune eventual pe tavan, in culoarea peretelui accent. Vezi ca albastrul cu galben, daca este suficient de stralucitor si bine combinat, da bine
http://www.incasa.ro/......593_1.html
vezi cateva notiuni de baza in zugravirea peretilor unui apartament
http://www.incasa.ro/10_sfaturi_de_la_profesionisti_3226_593_1.html
poti sa tii cont de sfaturi - daca camera este mica sa zugravesti peretii in culori deschise, monocrom eventual
http://www.incasa.ro/......593_1.html
http://www.savanaculoare.ro/......-gres.html
sper sa-ti foloseasca. Citeste-le cu atentie. Poate iti dau si altii sfaturi
am gasit si ceva design la minute - unde iti arata combinatii de culori posibile
http://www.youtube.com/watch?v=dBhTU89x3W4&feature=related
daca ai talent sau poate cineva sa-ti faca uite un exemplu care cred ca ti-ar placea, mie imi place
http://www.youtube.com/watch?v=9X1wGF28ZfE

| IulianDep a răspuns:

Uite un grup de amenajari interiore. Poate gasesti ceva interesant acolo http://www.facebook.com/home.php?sk=group_164590303566554&ap=1

| Ady00pk a răspuns:

O sa arate ciudat daca vopsesti pereti separat cu, culori diferitebig grin Ultima liniuta suna bine:happy

| Parkmin a răspuns:

Mov ar merge, dar pe toti pereti eu as pune vopsea alba de sus si ar iesi in degrade(de la deschis la inchis). S-au rosu si in colturi combini cu mov, ar fi mers si albastru cu galben caci sunt culori complemetare si ar pune in echilibru camera dar daca nu iti place galbenul...nu strica sa incerci pe o foaie.Bafta big grin

| anaisu a răspuns:

Sar vedea bine sa ai mobila neagra si pereti rosi sau ai putea sa iti faci pereti sau albastru deschis cu mov

| Ioniboni a răspuns:

Ar fi mult prea obositoare in atatea culori inchise ai putea sa modifici culorile biroului si dulapului cumparand autocolant ce culoare vrei

| Ioniboni a răspuns:

Si de ce nu incerci sa ii explici zugravului ca ai vrea altceva si ti-ar putea " desena" niste chestii si te ar sfatui la culori...

| Blake1 a răspuns:

Asculta poti sa-ti faci camera rosie de ex sau culoare ta preferata si pe un perete sa ragi o dunga pe diaggonala si doar o parte so colorezi si nu tot peretele...si ceilaltri 3 peretzi rosii...

| HaHa_8983 a răspuns:

Mi se pare putin obositor sa faci peretii in atatea culori. ai putea alege 2 culori asemanatoare si sa vopsesti peretii paraleli in aceeai culoare. Eu de exemplu am 2 pereti bleu si 2 un albastru putin mai inchis.happy.