| darkcynical232 a întrebat:

In mod sigur o sa existe si persoane ce o sa zica ca am "pasarici pe creier" asa ca o sa ii scutesc de un efort si am sa spun ca..STIU.
Trecand la subiect. Stau la casa, intr-o zona linistita pe o proprietate unde am plantat cativa copacei si as dori sa gasesc variante IEFTINE de mancare pentru pasari (vrabiute, pitigoi, ocazional porumbei si inca vreo 3 specii pe care nu le-am identificat). In ultimii ani le-am pus arpacas in zonele in care stiu ca pot fi in siguranta cat timp mananca. Deci in prezent cheltuiesc in jur de 2, 4lei/kg. As vrea sa gasesc si alte variante dar care sa nu ma coste mai mult de 3lei/kg.
Va multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In satele din apropiere cauti moara unde se face atat faina, cat si malai.
Daca esti descurcaret, poti primi gratis graunte adunate cu matura.
La fel poti proceda si cu alte tipuri de seminte, din care se preseaza uleiuri.

| anonimg a răspuns:

Este de admirat ce faci tu, dar pasarile vor inceta sa se mai dezvolte si vor deveni dependente de tine, de oameni.
Pentru binele lor, lasa-le in habitatul in care s-au nascut. Doar iarna -cand nu prea se gaseste mancare- le poti arunca o mana de graunte.

| Uvox a răspuns:

Poate nu o spună nimeni așa ceva si o sa rămâi dezamăgită.
Nu stiu unde, si nici cum se numește, poate un amestec de cereale măcinate mai mare.

| Cksihja a răspuns:

Dacă ai fi trăit la țară nici prin gând nu ți-ar fi trecut să hrănești toate păsările mai ales vrăbiile, doar anul trecut vrăbiile au mâncat aproape toată cultura de floarea soarelui de s-a scumpit uleiul să nu mai vorbim de cereale și alte culturi care sunt afectate de păsări.
Nu-mi vorbi de război și de alea că uleiul nu vine din Rusia e produs în România și dacă hrănești vrăbii acestea se vor îmulți și vor face și mai mult prăpăd și-ți garantez că vor veni toți fermierii pe capul tău și no să fie bine căci nu te pui cu un fermier furios pe o așa nețimțire.