| VooDau a întrebat:

In Romania se merita sa stai la casa sau la bloc? Care este parerea voastra si de ce?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La casa, datorita multiplelor avantaje. Vorbind de aceleasi utilitati, nu vad absolut nici un dezavantaj.

| neutrino a răspuns:

Decat intr-o chichita de casa situata la marginea lumii unde nu ai nici apa curenta si nici canalizare, mai bine un apartament maricel, in centrul unui oras mare. Situatia este valabila si invers.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt case care sunt racordate la curent /apa/ canal / internet,asa ca nu vad de ce nu ar fi avantajos.
In plus poti planta cate un strat din cele neesare trailui,poti creste o pasare,un porc.
La bloc in afara de utilitati,mai sunt si alte probleme. Daca stai la parter se infunda canalul, daca stai la ultimul etaj iti ploua in casa, ai probleme cu vecinii.
Daca as putea sa aleg, as opta pentru o casa pe pamant, dar cat mai aproape de oras!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Desi implica o anumita responsabilitate, cred ca mai bine ar fi la casa.Sederea in comun creeaza o anumita dependenta fata de vecini si se iscs multe conflicte legate de asta.Mai ales ca nu prea se respecta dreptul la liniste din partea celorlalti.

| Teardrop a răspuns:

În România şi nu numai, atât statul la bloc, cât şi statul la casă au avantaje şi dezavantaje. Depinde ce ce îţi doreşti tu, şi de posibilităţile tale financiare. În general, o casă este mai greu de întreţinut decât un apartament, însă ai libertate mai mare.

| raresandrey a răspuns:

Dacă vrei să plătesti facturi mari si nejustificate la utilităti si intretinere sau vrei să auzi dimineata cum se pișă vecina de deasupra, se merită, dacă nu, si ai ceva posibilităti financiare, iti cumperi un mic teren si iti faci o căsută cochetă cu o grădinită de flori in față unde poți să-ți inviți prietenii la un grătar sau la o șuetă fără să-ți pese că datoriile se adună.

| Iuliancik77 a răspuns:

La casa, deoarece ai pamint si poti sa sadesti ceva si economisesti din bani

| Lovedreamsnopeoeple a răspuns:

La casa, pentru ca poti avea o gradina, animale, platesti mai putin, e mai confortabil, daca stam sa ne gandim.

| Krsdt a răspuns:

In Romania se merita sa muncesti. Sa stai este cam nasol.