| marius_8773 a întrebat:

Intentioneam achizitionarea unei locuinte (apartament) in bucuresti. obligatoriu este pozitia centrala si vecinatatea unui parc vechi (cum ar fi cismigiul) locuinta este gandita ca asezare la batrinete (pensie) si as dori niste informatii utile in acest sens. locuieste cineva dintre cititorii acestui mesaj, intr-o pozitie asemanatoare si imi poate da niste sfaturi, respectiv argumente pro si contra sau la ce trebuie sa am grija. mentionez ca locuiesc dinaintea revolutiei cu famila in strainatate si vizitez romania doar in vacante. multumesc mult.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand iti trebuiesc foarte multi bani si apoi sanse de casa la curte cam greu. uite aici un ansamblu de lanca parcul Carol http://www.carolpark.ro/

daniela
| daniela a răspuns:

Dragul meu eu sunt bucurestenca de cand m-am nascut sincer nu-mi place centrul Bucurestiului. Am stat insa toata viata mea intr-o zona frumoasa a acestui oras (Aviatorilor- Primaverii) zona pe care acum nu o mai recunosc. In loc de spatii verzi si casute cochete cu gradini cu flori multe au aparut adevarate blocuri de sticla care nu se mai incadreaza in zona si a disparut verdeata.
Poate as alege alt oras din tara pentru a ma stabili in Romania.

auran
| auran a răspuns:

Singurul lucru care mi-ar placea daca as sta in centru ar fi ca pot ajunge pe jos la teatru, sau la un sprit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zona despre care spui o cunosc, sunt din Bucuresti, nu are supermarketuri si daca vrei sa imbatranesti acolo nu te sfatuiesc, trebuie sa sui in masina sau troleu ca sa mergi pana la primul supermarchet care nu este foarte aproape (ma refer la supermarketurile mari ), de linisita este linistita si ai mijloace de trasnport gramada, parcul este aproape, singurul inconvenient este aprovizionarea, vine iarna. Sunt cateva magazinele pe la Kogalniceanu dar mititele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca acest mesaj este serios! Peste tot in lumea civilizata se evita statul in centru, mai ales la batrinete. Centrul este pentru firme si saraci. Pentru o locuinta de retragere la pensie sint alte zone. Zona Cismigiu este una din cele proaste ...inghesuiala, galagie, trafic, poluare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bucuresteanca si urasc centrul. Pentru aglomeratie, poluare (de toate felurile posibile), etc. Locuiesc in zona semicentrala, la curte si mi se pare locatia ideala: nu merg mult nici pana in centru, la muzee, teatre, etc, dar nici pana la supermaket (urasc cumparaturile, dar trebuie sa mancam). Am unde sa-mi parchez masina, e relativ liniste, etc.
Decat sa dau banii pe o casa/apartament langa Cismigiu, as prefera sa-mi iau o casuta mica cu gradina mare langa parcul Carol (poate e si o chestiune de gust, prefer parcul Carol Cismigiului, intotdeauna parcul Carol a fost preferatul meu).
In plus, in zona centrala majoritatea constructiilor sunt vechi si neconsolidate, daca iei o casa individuala o consolidezi, dar daca e un bloc cu apartamente, ce faci? Si in apartamente de multe ori sunt firme, si intra multe persoane straine in spatiul comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@marius...
Intimplator am legatura si cu imobilarul! Asta ca fapt divers! In ceva anii, n-am vazut, desi am lucrat la nivel mare, cu multe legaturi cu strainatatea ( inclusiv acum!)n-am vazut cereri in centru de la persoanele repatriate. Toti fugeau de centru stiind ce inseamna, toti cautau liniste. Singurele cereri pentru centru, pentru zona istorica, cereri care sint si acum, indiferent de starea zonei si a casei sint din partea comunitatii evreiesti. Zona istorica fiind formata 99% din case construite de ei...
Siind cum sta treaba m-a mirat cererea la Cismigiu, mai ales ca zona urmeaza a fi distrusa prin citeva constructii gigant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ marius / ca o dovada ca stiu ce vorbesc, vedeti data postarii mesajului de mai sus si ce a aparut azi in ziar! http://www.jurnalul.ro/......20.html...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ marius...
Ei, asta este greu de spus si de dat sfaturi... E greu de stiut cam ce zone iti plac, mare-munte, linistite -circulate, vechi-noi... In tot cazul, suma de 100mii nu este tocmai suficienta pentru ceva rezonabil intr-o zona acceptabila... Cu toate acestea se pot gasi apartamente, chiar si in Sinaia dar trebuie multa atentie si vazut daca pretul a scazut datorita conjuncturii economice sau sint apartamente construite vai de lume... Deci daca esti in tara, ai banii si rabdare sa umblii, daca nu te pricepi, cauti pe cineva..., este posibil sa rezolvi problema. Eu unul, iti doresc bafta si sa gasesti ce-ti place la cel mai mic pret!

| marius_8773 explică:

@ alllinna
multumesc pentru raspuns. mall sau magazine mari nu ma intereseaza. in 25 de ani de occident m-am saturat de ele. nu le mai pot vedea. la voi asta este o aparitie momentana si are de aface cu perioada de tranzit in care se afla romania. o sa va saturati si voi de ele. pe mine exact contrariul ma intereseaza. ci anume magazinute mici, biblioteci, muzee, parcuri. iar acestea sunt lucruri care le gasesti in mare masura doar in centru sau in apropierea acestuia.

@ mg
daca esti de parere ca mesajul nu este serios, de ce te face sa raspunzi? ignoreaza-l!

| marius_8773 explică:

@ mg
ok, daca tot insisti... unde m-ai sfatui tu sa-mi iau o locuinta (apartament) sau lasa-ma sa pun altfel intrebarea: unde in tara, ti-ai cumpara tu personal un apartament (nu casa) daca n-ai fi legat de vreo locatie anume si sa zicem ai avea o suma pina in 100 de mii euro la dispozitie. personal, afara de bucuresti, mai sunt interesat de sinaia. dar astept raspunsul tau.

| marius_8773 explică:

Din pacate nu sunt in tara...doar scurt, citeva zile in concediu. dar oricum multumesc pentru. raspuns.