| SantiagoEstefan a întrebat:

La o suprafață de 16m/2.40 de câți saci de ciment am nevoie și cât balastru, vă mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa plantezi pomi, nu iti trebuie deloc. Daca vrei sa torni o placa, depinde la ce foloseste, la o alee pietonala sau la acces auto. Daca vrei sa construiesti ceva si trebuie sa faci o fundatie, se schimba din nou datele problemei. Daca vrei doar sa imprejmuiesti cu un gard, iar se schimbă...

Bula
| Bula a răspuns:

Ai o suprafata de 16 x 2.4 = 38.4 metrii patrati, iar volumul o gasesti inmultind cu grosimea stratului de beton, ce urmeaza sa-l torni.
Compozitia betonului va fi calculata in functie de destinatia betonului, pe care o vei gasi in cartile tehnice de betonare sau poti calcula si pe multe site-uri.