| ZeroBLADE a întrebat:

Maslina este o leguma sau un fruct?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna SaphyreGod maslinul, fiind un arbust este un fruct, noi il folosim ca aliment, atat maslina cat si uleiul obtinut din masline, pe langa faptul ca uleiul are nenumarate intrebuintari, atat in gastronomie cat si in domeniul farmaceutic, cosmetica, bun pentru par, unghii etc...happy

6 răspunsuri:
| mortallx a răspuns:

Fruct

| EuSiCuMine a răspuns:

Buna intrebare... mai intai rosia si acum maslina, in loc sa stim din ce in ce mai multe noi pounem din ce in ce mai multe intrebari:))
Uite ce am gasit :
http://www.bioproduct.ro/......ropaea.htm
Deci si maslina e fruct!
Numai bine:*

| FoarteLetargic a răspuns:

Este un fruct.
Numai bine!

| liiaa a răspuns:

Leguma

| Chryssuu a răspuns:

Salut.maslina este un fruct al maslinuluihappy Sper ca te-am ajutat:* Funditaa?batting eyelashes

regis
| regis a răspuns:

Maslina este bineinteles un fruct. In general numim legume partile comestibile ale unor plante cultivate in regim anual (radacini, tulpini, frunze, flori, fructe).
Maslina este fructul unui pom, nu intra in categoria legumelor.
Atentie mare insa, asa cum s-a mai discutat si la intrebarile cu rosia de care s-a amintit si aici, fructele si legumele nu sunt doua categorii care se exclud reciproc. Un fruct poate fi leguma, o leguma poate fi fruct, dar nu toate legumele sunt fructe, dupa cum nici toate fructele nu sunt legume.