| Raluca160899 a întrebat:

Ce este măslina? Un fruct sau o legumă?

20 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Maslinul, se pare ca este originar din Asia Mica. Gasim maslini in tot bazinul mediteranean, in America Centrala si America de Sud, in California, in Africa de Sud, in Australia. Fructul lui este foarte nutritiv si folosirea lui medicinala (interna sau externa) dateaza din vremurile cele mai indepartate. Maslina neagra nu este altceva decat maslina verde ajunsa la maturitate. Pomul cultivat da fructe mult mai mari decat varietatea salbatica.

Este un fruct desi multi ar crede ca e leguma! Mare importanta nu are ce e sau nu important e ca maslina e bunaaaa...

| cristi202 a răspuns:

Nu stiu ce e, fruct sau leguma, dar stiu ca mie nu imi plac de loc, insa sotia mea e innebunita dupa ele!happy

| cretzufinish a răspuns:

O bucata de carne vegetala laughing

| FreshDreams a răspuns:

Maslina este fruct, iar pepenele este o legumahappy. Desi multi nu sunt de aceeasi parerehappy

| Lullly a răspuns:

Fruct probabil asa zice pe sticla de ulei de maslinelaughing

| alessutz11 a răspuns:

E sigur un fruct. Ce legume cresc in copaci?!

Răspuns utilizator avertizat
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Raluca, maslinul deoarece fiind un arbust este un fruct, noi il folosim ca aliment, atat maslina cat si uleiul obtinut din masline, pe langa faptul ca uleiul are nenumarate intrebuintari, atat in gastronomie cat si in domeniul farmaceutic, cosmetica, bun pentru par, unghii etc...happy

| JustLikeMe a răspuns:

Cred ca e fruct. Maslinele cresc in copaci deci e un fruct nu?

| BackAgainToTPU a răspuns:

Cat timp e de halit, nu ne doare capu de teorie.
Foamea la putere laughing

| (0$t!n@ a răspuns:

Leguma credwinkinglaughing

| 100%Diana a răspuns:

Daca maslina creste in pom e fruct, evident, citeste mai multe pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Măslin

| tina20 a răspuns:

Fructele sunt dulci, se servesc la desert, prepararea tartelor, etc deci eu l-as incadra la legume happy nu conteaza ce scrie pe net, important e ce simtim fiecare

| criiisa a răspuns:

Cred ca e fruct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un fruct ca are samnure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva gen hibridthinking voi ce ziceti?batting eyelashes

| Nik a răspuns:

Maslinul, se pare ca este originar din Asia Mica. Gasim maslini in tot bazinul mediteranean, in America Centrala si America de Sud, in California, in Africa de Sud, in Australia. Fructul lui este foarte nutritiv si folosirea lui medicinala (interna sau externa) dateaza din vremurile cele mai indepartate. Maslina neagra nu este altceva decat maslina verde ajunsa la maturitate. Pomul cultivat da fructe mult mai mari decat varietatea salbatica.

| anonima_5010 a răspuns:

Maslina este o leguma.

| Postelnicu_Mihai_1995 a răspuns:

Maslina este un fruct deoarece legumele nu cresc in copaci.