supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Merită să faci săpun de casă? thinking

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu prea merita. E mult de lucru, trebuie sa te pricepi ca sa iasa bine, deci te poti chinui degeaba facindu-l prost, e periculos, lucrezi cu o substanta agresiva, soda caustica, din care se face lesia necesara producerii sapunului, si care fiind lichida, lucrind cu ea, trebuie sa ai echipament corespunzator, altfel, un singur strop ajuns pe piele sau in ochi le poate arde, deci trebuie lucrat cu mare grija, stiu asta de la bunica mea, care in urma cu decenii mai facea, ca atunci merita.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai multa materie prima si ostensile necesare, atunci poti face.
Calitatea sapunului de casa depinde mult de ingredientele folosite si de modul de preparare.
Daca faci suficient de mult sapun si de calitate, atunci poti gasi si cumparatori.
Sunt firme care produc sapun de casa, cu diferite parfumuri naturale si abia fac fata cererii.

| mgtow a răspuns:

Nu

| Drimmero a răspuns:

Daca vrei sa stai cu mainile prin soda caustica poti sa faci, dar nu stiu cat de eficiente sunt sapunurile de casa, cel putin alea de acum 15 ani sa zicem puteau mai rau decat hainele transpirate dupa ce veneai de la fotbal, alergat sau munca.

| Wr3nch a răspuns:

Sincer nu cred. Palmolive-ul spala orice, si pe necuratul laughing

| Apokales a răspuns:

Nu.

| RKBlue a răspuns:

Depinde.
Ca si costuri, timp petrecut si eficienta? NU
Ca o metoda de "distractie", sa incerci ceva nou o data in viata? Asta nu are raspuns nici afirmativ, nici negativ.E cum vrei tu.

P.s
Eu nu m-as apuca, mai ales din cauza ca mi-a spus mama cat e de munca...Mai bine dorm in timpul acela...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita daca ai multa soda, lesie si grasime. Bunica mea facea intr-un butoi mare de metal incalzit cu lemne. Trebuie sa te pricepi la reteta. Nu oricine se pricepe. La fel cum nu oricine stie sa faca paine de casa in cuptor, ori o arde, ori iasa clembel sau mai stiu eu ce ii face.