| anonim_4396 a întrebat:

Mobila (dormitor) lucioasa sau mata? Astept pareri pro si contra.

Răspuns Câştigător
| Incasanoua a răspuns:

Aspectul lucios sau mat al mobilei tine de felul in care este lacuita. Acelasi material, MDF de exemplu poate fi folosit si pentru o mobila lucioasa si pentru una mata. Exista mai multe tipuri de finisaje de mat sau lucios pentru mobilier. Alegerea intre mat si lucios tine de preferintele estetice si de timpul acordat intretinerii mobilierului. Un alt criteriu ce trebuie luat in considerare este culoarea. Unele culori sunt avantajate de finisajul mat altele de cel lucios. In general culori inchise sunt pretentioase la lucios, iar unele chiar si la finisaj foarte mat. Culoare lemnului, eventual cu textura, ajuta in cazul unui finisaj lucios pentru ca ascunde eventualele pete sau urme. Pentru finisaj lucios sunt de preferat culori deschise precum crem sau bej.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Mata...lucioasa nu este la moda.

| Adry05 a răspuns:

Mata

| gogu220 a răspuns:

Dacă eşti obsedată de curăţenie alege mată. Pe cea lucioasă se vede orice urma de degete

| Ada4566 a răspuns:

Mata...arata mult mai bine. Daca îți place curățenia și vrei că lucrurile tale sa fie mereu îngrijite alege lucioasă.