| gabi11000 a întrebat:

Nu stiu daca asta este categoria cea mai buna, dar intrebarea mea este daca ma puteti ajuta cu niste link-ul sau direct informatii legate de taierea pietrei nefasonate sau fasonate, piatra naturala, ce slabiciuni are si la ce unghiuri ar trebui taiata sa nu se crape sau alte slabiciuni, daca poate exista o regula de taiere, am de facut un proiect la facultate ce implica taierea pietrei nefasonate dar intr-un anumit ritm si trebuie sa aflu daca exista o taiere naturala cumva sau regulata dar cu o explicatie de ce sa fie asa taiata.
Piatra pe care o tai este piatra de albesti dar nu cred ca e important asta, vorbesc o generalitate de taiere. Ea trebuie multiplicata regulat si de aceea am nevoie de o taiere cu o regula cu un unghi explicata.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Ai nevoie de masini de taiat piatra,apoi tai cum vrei tu,drept,in unghi etc. Taiere naturala,nu stiu pate la pietrele sedimentare sa fie ceva,desi nu stiu daca are cumva un mod anume dea taia.
Pieatra magmatica cum e granitu de exemplu,aia se extrage din carire,este taiata de aia acolo,apoi luate cuburi mari transportate stiu si eu unde sau vandute si alti le taie cum doresc,ma refer ca dimensiuni.
Dar granitu nu trebuie taiat sa zic doara pe orizonatala sau verticala sau mais tiu si eu cum,pentru ca este o roca magamatica,deci este uniforma in toata masa lui.
Proiect la facultate spui? Pfff pai tu ar trebuie sa stii deja chestiile astea despre roci,ce spui tu piatra de albesti aia e apa de ploaie,e doara un nume,tu trebuie sa stii ce provenienta are acea roca.
Naspa se pare la facultati nu se mai invata mai nimic laughing ori voi nu invatati.
Mai intai cauta si vezi de cate tipuri sunt rocile de pe planeta asta,cum se formeaza fiecare,apoi afla ce piatra vrei tu sa tai,asa o sa stii daca trebuie taiata cumva intr-un anume fel.
Cand studiezi o roca acolo iti da detalii,cum s-a format in ce conditii,cit e de tare,daca stiu si eu se rupe in placi sau crapa aiurea etc.
Bine trebuie sa cauti o carte de pedologie sau geologie de nivel superior, acolo iti da toate detaliile.
Marmura alt exemplu,este o roca formata prin sedimentare,deci sediemtele se depun unele peste altele,apoi datorita presiunii se intaresc si formeaza aceasta roca.
Nu stiu dar banui ca marmura sar taia cum o scoti pe verticala,ca de ai taia pe orizintala poate sar desface,nu stiu zic si eu,ce stiu este asa despre cum sau format rocile si cum se numesc ele.
Stiai ca si pamantul, zic de tarana, pamantul unde cresc plantele este tot o roca?
Orice de pe planeta asta este roca, asta asa ca idee, ce le deosebeste este din ce is formate si cum sau format.