| firu a întrebat:

O masina de tuns iarba poate tunde si lucerna?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

De tuns, o tunde, aici nu e problema. Dar masinile astea de uz casnic scot un fel de iarba tocata, daca vreti sa folositi lucerna ca furaj, nu stiu daca se poate. O alta problema e regimul de lucru, daca aveti cateva hectare de faneata, o sa se strice masina surprinzator de repede.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca lucerna este mica asa de cativa cm o tunde.Insa nu stiu exact ce anume vrei sa stii.Msinile de tuns iarba nu consesc, astea maruntesc iarba, deci nu o poti folosi.Banui ca ai intrebat in sensul ca vrei sa cosesti lucerna cu masina de tuns iarba laughing deci uita, cauta ceva care coseste, masinile de tuns iarba o fac praf nu o cosesc.
Apoi lucerna se coseste cand este destul de mare, nici o masina de tuns iarba aia prin curte nu face fata sa tunda lucerna la stiu si eu 20 de cm sau mai sus.

Deci nu confunda masina de tuns iarbba cu masina de cosit iarba.Sunt 2 chestii diferite cum sunt gastele si ratele laughing

| HadesSs a răspuns:

In principul da, acum depinde puterea masinii de tuns iarba si depinde daca vrei sa le faci brazde sau doar sa o tunzi, daca e prea mica ca putere s-ar putea sa se arda si de asemenea sa nu si le faca brazde doar sa o taie.

| firu explică:

Am o parcela mica pe care primavara si toamna o mai si calc ( pe jumatatea ei fac un fel de poteca) cu tractorul si 2 remorci. Tocmai pentru ca e mica nu le convine tractoristilor sa mi.o coseasca.