| neluschi a întrebat:

Pliculetele acelea de ceai pot fi puse asa dupa folosinta direct in compost? Acea hartie cred ca se va descopune la un moment dat, dar amestecul ala de plante ar putea fi folosit si ca ingrasamant?

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Cu toţii, după ce consumăm pliculeţele de ceai, le aruncăm direct la coşul de gunoi. Înainte de a face asta însă, trebuie să cunoaştem şi beneficiile acestor pliculeţe aparent nefolositoare. În primul rând, pliculeţele de ceai sunt fabricate dintr-o fibră din frunze de abaca, aşadar acestea se vor descompune total în maxim 6 luni. Ceaiul aduce un aport de nutrienţi solului, având în componenţă acid tanic, un îngrăşământ natural pentru grădină. Depozitarea pliculeţelor de ceai în recipientul pentru compost va reduce cantitatea de gunoi.