| GoguDeFer a întrebat:

Salut, am ajuns la bunici sa am grija de bunica-mea care s-a imbolnavit tare, bunicul meu fiind plecat din tara si ei stau la casa avand " cotet " de gaini unde am sesizat de dimineata o gaina moarta, mentionez ca nu mai avea capul in rest era perfect intacta, imi puteti spune ce animal ar putea face asta? Ma gandesc ca daca ar fi fost un caine, ar fi mancat-o macar jumatate. (gainile au adapost construit de bunicu-meu si se inchide in fiecare seara).

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai mult ca sigur a fost dihor sau chiar sobolan.
Trebuie verificat cotetul, probabil are vreo crapatura unde un sobolan poate patrunde in cotet.
O gaura de 4-5cm este suficienta pentru a patrunde.
Toate asemenea gauri /crapaturi trebuie petecite cu scandura (de grosime 2-3cm), eventual si cu plasa de sarma rabitz, pus dublu.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este dihor, posibil vulpe, posibil sobolan, dar nu cainele, pentru ca, un caine nu i-ar manca doar capul.

| ziftode a răspuns:

E posibil o vulpe sau cum a spus Raducons un dihor
problema e ca, trebuie sa faci un gard ingropat bine, sau care are beton la baza, altfel s-ar putea sa se strecoare pe sub gard

mai stiu o solutie, dar ar chinui sau chiar omora animalul salbatic, si e cam lame pentru ca sa izolezi cotetul e solutia cea mai buna, asa ca nu ma lasa inima sa ti-o dau, poate te ajuta altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O alta varianta e sa fi intrat vreo batrana care se „ocupa" cu vrajitoriile alea,stii tu, cand pleaca barbatul de acasa dupa alta, ma gândesc ca o fi avand o nepoata de la oras de care vrea sa divorteze sotul, iar asta, baba, vrea sa-i faca farmece sa-l „intoarca" la nevasta.Pentru facutul farmecelor am inteles ca se folosesc chestii din astea,parti din corpul pasarilor,iar tu ca sa dezlegi misterul trebuie sa gasesti baba-vrajitoare din sat.E posibil sa fie tot aia care mai da sfaturi medicale sau diagnostice (medic comunal cum spunea Toparceanu), sau poate fi una de care stiu foarte putini de pe-acolo. Oricum sigur e legata chestia de vreun divort, daca era problema de impotenta ucidea un cocos, dar nu-i lua capul, e alta combinatie aici, nu mai intru in amanunte...

| Raducons a răspuns:

Cred ca un dihor a omorat gaina, incearca sa izolezi cotetul cat mai bine.

| Mariushgv a răspuns:

Sarpe sau vulpe

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Mai mult ca sigur a fost dihor sau chiar sobolan.
Trebuie verificat cotetul, probabil are vreo crapatura unde un sobolan poate patrunde in cotet.
O gaura de 4-5cm este suficienta pentru a patrunde.
Toate asemenea gauri /crapaturi trebuie petecite cu scandura (de grosime 2-3cm), eventual si cu plasa de sarma rabitz, pus dublu...

| HorgosAlinAurel a răspuns:

Dihor sau... in unele cazuri si sobolanii mari ataca gainile daca le e foame si le mananca capul, am patit

| Bian005 a răspuns:

A fost un dihor.ei le omoara si nu le mananca in totalitate