| Daniel26 a întrebat:

Am cumparat o surubelnita electrica ce nu are si burghie pentru lemn, doar multe tipuri de biti. Ce fel de adaptor sau burghiu sa cumpar sa pot da 4 gauri intr-o biblioteca din PAL? (Sunt necesare pentru a fixa corpurile sa nu se miste.) Suruburile care vor intra in respectivele gauri sunt de grosimea unui creion, ca idee. Multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Tot te mai necajesti cu biblioteca aia? Imi amintesc ca ti-am sugerat acu cateva luni sa alegi o surubelnita cu acumulator, care stia si sa insurubeze.
Acum ai nevoie de o mandrina de genul celei din link si bineinteles de un burghiu ceva mai mic decat un creion :).

https://www.dedeman.ro/ro/mandrina-rapida-0-5-6-5-mm-2625000/p/1031238

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista 2 tipuri de mandrine, normala si SDS, daca are cheita este normala, daca se trage in jos este SDS.

Nu inteleg daca vrei sa fixezi biblioteca in perete sau sa prinzi corpurile unul de altul. Daca vrei sa le prinzi in perete vei avea nevoie de un dispozitiv mai puternic si burghie de beton (+ dibluri la suruburi) iar daca vrei sa le prinzi intre ele poti sa le prinzi cu suruburi direct, nu inteleg de ce sa te chinui sa dai gaura ca sa prinzi corpurile cu suruburi normale.

PS: daca e vreo chestiepe care nu am inteles-o si chiar trebuie sa dai gaura in ea, du-te cu surubul la magazin pentru ca nu avem idee ce suruburi ai si iti vor recomanda ei burghiu, creionul ar fi de 5-6, dar ami bine sa fii sigur.

spor!

| JusTPauL a răspuns:

Adica bormasina ai cumparat?
Merge orice burghiu de lemm..la cate gauri ai de dat merge si cu birghiu de fier care sa nu foe foarte uzoar.
In mdf folosesc doar burghie de fier bune de la hilti.

| Daniel26 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc pentru raspuns. Corpurile se unesc intre ele ( nu in perete) prin intermediul unor suruburi speciale, incluse in pachet, care au grosimea unui creion. Deci mie imi trebuie un burghiu pentru lemn sa dau 4 gauri mici. Vad ca burghiele au diferite grosimi, de aceea am precizat, ca idee. Placile din PAL care trebuie gaurite sunt groase de cca 1.5cm. Deci nu imi trebuie bormasina. Am vazut caunele surubelniteelectrice au si capete de tip burghiu, dar asta a mea nu are. Am inteles ca as putea sa iau un adaptor, de aceea am intrebat mai sus.

| Daniel26 explică (pentru JusTPauL):

Nu este bormasina, ci o surubelnita electrica cu acumulatori, cu mai multe capete/biti. Insa nu are si accesorii de tip burghie. Am inteles ca pot folosi un burghiu pentru gaurit lemnul si cu ea, dar ca imi trebuieunadaptor sau ceva de genu', asta ca sa nu cumpar bormasina pentru cateva gauri. De imprumutat, n-am de la cine.

| Daniel26 explică (pentru regis):

Intre timp am cumparat o surubelnita cu acumulator, cum spuneai, dar simpla, fara burghiu, asta pentru ca varianta cu burghiu pe care o voiam nu mai era in stoc si ma grabeam, cumparasem mobila. Am montat corpurile pe rand, avand alte treburi, adica n-am stat de ea. Acum, la final, vad ca trebuie sa dau 4 gauri laughing, sa fixez mai bine corpurile intre ele. Zic, uite, tot imi trebuie burghiu. laughing Nu scap! happy O sa ma uit pe site. Merci mult pentru link.

| JusTPauL a răspuns (pentru Daniel26):

Da asa este trebuie prinsa intre ele cu 4 teneuri care normal vin in pachet, cu mobila, dar nu trebuie dat gauri.
Cel putin pe cele care le montan eu de la ikea le prindeam direct prin gaurile deja existente.