| mtw123 a întrebat:

Am o camera și situația sta in felul următor: doresc sa astup usa și sa o mut pe un perete in care este o fereastra astupata și camera a fost proiectata ca geamul acela sa fie un fel de bârna, un fel de susținere, cred nu stiu sa explic exact, acum geamul acela este astupat cu plăci de rigips și as dori sa mut usa in locului acelei ferestre. Întrebarea mea este următoarea : dacă pot muta usa in locul ferestrei fără sa se dărâme peretele sau alte probleme?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Vorbește cu cei care au făcut / proiectat casa. Noi de unde să știm?!?

| marevna13 a răspuns:

Daca acea barna e o grinda de sustinere, nu poti muta usa acolo.

regis
| regis a răspuns:

Daca ai avut acolo un geam, sigur exista un buiandrug. Acesta poate fi de lemn, de beton, de otel, nu contează. Daca susține peretele deasupra geamului, il susține si deasupra ușii. Daca ai dubii, il poți dubla cu o grinda susținută pe doi stâlpi. Daca spațiul nu îți permite lemn sau beton, poți folosi profile metalice U.