| CiprianSim a întrebat:

De ce caloriferul se monteaza pe peretele cu fereastra, sub nivelul ferestrei?

Răspuns Câştigător
| Spitz10 a răspuns:

Pai pentru ca de acolo vine frigul, iar aerul cald se combina cu cel rece, si chiar cu termopan o sa vezi ca langa geam tot e putin mai frig decat in restul camerei, si daca te intrebi de ce este sub fereastra este din doua motive:1 nai altundeva unde s ail pui, ca doar nul pui pe perete sau deasupra geamului. 2 pentru aerul cald urca, si se undeste cu cel cald.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand pentru ca acela e cel mai rece perete din incapere. Uneori, e singurul perete exterior.
In al doilea rand, daca ar fi mai sus decat nivelul ferestrei, n-ai mai putea deschide geamul in veci.

regis
| regis a răspuns:

Nu este o regula, este doar un loc potrivit pentru un calorifer. Eu am si calorifere care nu sunt sub fereastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Penntru ca ala e oricum spatiu pierdut. acolo nu pui dulap, nu pui pat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca pentru ca nu prea ai ce mobila sa pui pe peretele ala, doar nu vrei sa acoperi fereastra.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Deoarece acolo se intalneste mai des fenomenul de igrasie iar temberatura degajata de calorifer trebuie sa mentina fereastra sau geamul la o temperatura apropiata celei din interiorul camerei.

| KodrutZ a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Bingo. Fenomenul de igrasie s-ar intilni acolo/se intilneste daca ai caloriferul pus in alta parte, chiar daca e pornit. De obicei corpurile de incalzit se pun pe peretele/peretii unde ai cele mai mari pierderi de caldura. Desigur ca panourile cu infrarosu si altele similare nu se includ aici.

| BlueViP a răspuns:

Pentru ca doar acolo au loc.