| EmaS a întrebat:

Vizitatorul unei manastiri a fost condus in camera de oaspeti si i s-a spus ca poate sa faca orice, dar sa nu se uite afara pe una din ferestre. Asezata in perete, fereastra era cu mult mai sus decat inaltimea unui om. Ce credeti ca a facut acest vizitator?

Răspuns Câştigător
| VladB22 a răspuns:

Daca ar fi sa luam in calcul firea omului, mai mult ca sigur ca a luat un scaun, s-a urcat si a privit pe fereastra(asta daca era vreun scaun in incapere). Daca nu era probabil ca a ramas cu simpla curiozitate si atat. Povestea asta o poti compara usor cu Pacatul lui Adam si al Evei.

58 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Pentru crestini cunoasterea e un pacat, lor le place sa se amageasca, ei nu doresc sa cunoasca adevarul, ci doar sa aiba impresia ca ar sti adevarul dupa care sa trambiteze prin lume cum ca ceea ce cred ei este adevarul.
Cunoasterea nu se face prin credinta, daca citesti despre x sau y nu inseamna ca-i cunosti, daca ai pareri despre x sau y nu inseamna ca-i cunosti.
Apoi, pentru a cunoaste ceva sau pe cineva legea de baza este ca cel pe care doresti sa-l cunosti sa exsite, iar daca exista, si il cunosti poti demonstra ca exista. Credintele nu determina cunoastere, ele determina pareri. De altfel este ilogic sa sustii ca ai crede in existenta a ceva ce cunosti, total aberant, caci cunoasterea, elimina credinta, credinta nu-si are rostul cand vorbim despre cunoastere. Cunoasterea ne dezvaluie adevarul, credinta doar subiectivismul unora. Cunoasterea intra in contradictie cu credinta, credinta se manifesta tocmai asupra a ceea ce NU cunosti, iar cand ajungi la CUNOASTERE, credinta este subjugata.
NU EXISTA CUNOASTERE CAND VORBIM DESPRE ENTITATI INEXISTENTE SAU A CAROR CARACTER NU ESTE DEFINIT DE CEEA CE NUMIM NOI EXITENTA SI CARE POATE FI DEMONSTRAT!

| muffy1 a răspuns:

Bun, in afara de a va certa, care e faza? ca tot vad ca vorbesti de un pacat? ce pacat? ce legatura are de se uita omul pe o fereastra cu pacatul sau nu?

| EmaS explică (pentru muffy1):

Este greu si cu logica asta, dar voi ziceti ca noi nu gandim.

| muffy1 a răspuns (pentru EmaS):

Serios? nu eu doar speram sa nu imi zici ca e cunoasterea un pacat, ca logica caim in directia aia ma duce cand citesc intrebarea ta si raspunsurile legate de pacat. dar am intrebat ca na, poate are legatura cu altceva, si nu comiti eroare imensa de a spuna ca e cunoasterea un pacat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Este greu si cu logica asta, dar voi ziceti ca noi nu gandim.''
Insasi fraza aceasta corelat cu ceea ce a spus muffy1 demonstreaza ca nu aveti un rationament logic (am luat acum un caz particular)
''PĂCÁT, păcate, s.n. 1. Călcare a unei legi sau a unei porunci bisericeşti, abatere de la o normă (religioasă)''
Acea abatere despre care vorbesti tu nu reprezinta o norma religioasa, deci, actiunea pe care ai descris-o tu nu se poate numi pacat.
Si, las-o mai usor cu logica ca oricum esti paralela asa ca nu esti tu in masura sa faci rapoarte despre logica din moment ce nu intelegi ce-i aia logica, si pe deasupra nici macar nu stii ce-i ala pacat, fapt demonstrat de intrebarea pe care ai postat-o, caci acea actiune nu constituie un pacat conform caracteristicilor ce definesc pacatul.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Pacat este orice neascultare de Dumnezeu.Scrie Biblia ca daca poti sa faci un bine si nu il faci ai savarsit un pacat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pacat este orice neascultare de Dumnezeu.Scrie Biblia ca daca poti sa faci un bine si nu il faci ai savarsit un pacat.''
Definestele binele.
Cum stiu eu care e binele altuia?!
SI apropo, a trambita de zor ceva ce nu poti demonstra nu se numeste pacat?! Sau a da false exemple de pacate cum ai facut tu in intrebarea aresata aici nu constituie un pacat?! Fatarnicia de care dai dovada la mai toate postarile tale nu constituie un pacat (vezi ex. atunci cand te dai atotstiutoare si cand de fapt nu esti, etc)?! Cand te lauzi cu ''cardasiile'' tale celeste, atunci nu pacatuesti?!

| ateu123 a răspuns:

Ce legatura are intrebarea cu religia? dupa tine pe dumnezeu l-a vazut pentru tine toate raspunsurile sunt dumnezeu, ema este femeia lui dumnezeu ai spune da, tot doar daaaaaaaaaaaaaaaaaa

| EmaS explică (pentru ateu123):

Vlad are dreptate.Pacatul locuieste in firea noastra pamanteasca si ne domina intreaga viata.Pacatul este o putere care ii tine pe oameni prizonieri si din ale carui gheare nu pot sa se elibereze singuri. Eliberarea poate sa vina numai prin Hristos, care a adus eliberare prin jertfa Sa.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca voi stiti cei pacatul de ce il faceti?

| EmaS explică (pentru ateu123):

Da-mi exemple, ce pacate fac eu?

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Te consideri sfanta? din cate stiam eu doar Iisus nu o avut pacate probabil tu esti mesia in varainta feminina

| EmaS explică (pentru ateu123):

Dar am fost sfintiti curatiti prin sfant sangele lui Isus.Sa iti dau versetul? 1Corinteni 6:,, Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
,,

| AlinaaAli a răspuns (pentru EmaS):

Ce religie esti?

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Deci tu esti sfanta? de ce dai doar un verset hai sa analizam tot capitolu

| EmaS explică (pentru ateu123):

Toti cei care primesc iertarea lui Dumnezeu prin jertfa Domnului Isus sunt sfintiti prin sangele Sau.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Eu te-am intrebat altceva esti sfanta?

| EmaS explică (pentru ateu123):

Da,Domnul Isus m-a spalat in sangele Sau sfant. Dumnezeu ma priveste prin prisma jertfei lui Isus.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Deci esti sfanta fain

| EmaS explică (pentru ateu123):

Si tu poti sa fii.Sangele Lui inca mai spala, mai iarta.Inca usa harului este deschisa.Nu pentru mult timp.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema vecehea propaganda pocaitiva ca gata maine e apocalipsa fi serioasa, sf lumii va vi in urmatoarele 5 miliarde de ani, iar sf speciei in sute de triloane de ani o data se va sfarsi universul dar nu azi sau maine

| EmaS explică (pentru ateu123):

Chiar daca sfarsitul nu ar fi aproape, pentru tine sau pentru mine azi poate sa fie.Un om era indemnat de catre un prieten sa se impace cu Dumnezeu.Iar el spunea :Acum eu vreau sa imi traiesc viata.Cand va trebui sa mor am pregatit un verset care imi va salva sufletul:,,Ai mila de mine,pacatosul.,, Si acesta imi va salva sufletul.Dar putin mai tarziu, omul acela duse un sac la moara.Pe drumul spre casa a intrat in mai multe carciumi si s-a intors acasa baut.Sotia sa il gasi pe sotul ei cazut pe scari.Nu i-a mai ramas timp pentru a rosti versetul sau.,, Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit.,,

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca ai muri si ai vedea ca dincolo nu-i nimic si te-as invia tot ai crede in basme de astea

| EmaS explică (pentru ateu123):

Nimeni nu ma poate convinge ca nu exista rai si iad pentru ca ele exista!

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Nimeni desi esti blocata in idea asta chiar tu o afirmi deci de ce spui atunci despre un ateu ca orice i-ai spune el nu crede, cand nici tu nu ai crede tu isusi te contrazici ema

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Si inca ceva nu inseamna ca daca tu crezi ceva e de fapt real sau sa convingi pe cineva cu convingerea ta bazata pe nimic, eu unu indemn la septicism nu la a crede ceva, e usor sa crezi mai greu e sa gandesti si sa isi lasi mintea libera spre alte drumurii poate mai rationale

| wales a răspuns (pentru ateu123):

- Dragă ray, ai spus " daca voi stiti cei pacatul de ce il faceti? ", cumva te consideri fără păcat sau nu știi ce este păcatul? Biblia confirmă că toți am păcătuit:

`` Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. `` Romani 3:23.

- Așadar și creștinii mai păcătuiesc:

`` Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi. Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos, şi Cuvântul Lui nu este în noi. `` 1 Ioan 1:8-10.

Dar; este o mare diferență între, a cădea deodată într-un păcat și a trăi zi de zi în păcat fără să-ți pese atunci când păcătuiești. Aici este diferența între omul fără Dumnezeu și omul după voia Lui Dumnezeu! Apostolul Ioan a lămurit și acest aspect:

`` Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi. `` 1 Ioan 2:1-2.

Probabil că și Ema mai păcătuiește ca și mine și bineînțeles ca orice om de pe acest pământ, dar atunci când conștientizează păcatul în viața ei îl mărturisește imediat Lui Dumnezeu. Dar tu, cum procedezi atunci când păcătuiești, te mărturisești lui Dumnezeu sau fraternizezi cu păcatul? Aș dori să discut mai mult pe această temă dar, voi lipsi o perioadă de pe TPU Domnul să-ți de-a putere să vezi diferența.

| kamykaze88 a răspuns (pentru ateu123):

Tu esti atul convins ray. esti un animal prins in fraie cu obloane in laterale. esti frustrat ca nu ai raspunsuri si imbratisezi stiinta asa cum altul prefera religia. sunteti unu, doar cuvintele sunt diferite.si stiinta si religia incearca sa explice inexplicabilul fiecare in felul lor. eu sunt deja obosit de discutii interminabile. dar analizeaza asta si iti vei da seama cat de mult greseste si religia si stiinta
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micşorează, ci tremurătoare
măreşte şi mai tare taina nopţii,
aşa îmbogăţesc şi eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
şi tot ce-i neînţeles
se schimbă-n neînţelesuri şi mai mari
sub ochii mei-
căci eu iubesc
şi flori şi ochi şi buze şi morminte.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred ca aici este vorba despre pacat si nici in cazul lui adam si al evei nu poate fi vorba de pacat, ci doar despre curiozitate, care intr-adevar ne domina viata, dar e ceva normal caci omul este insetat de cunoastere.
Apoi strict legat de aceasta intrebare, as fi adus picamerul si as fi spart tot peretele, si iata cum nu mai aveam nevoie de intermediari (fereastra) pentru a privi dincolo de acele ziduri care erau darmate, si ce sa vezi n-as fi facut niciun pacat caci ''i s-a spus ca poate sa faca orice, dar sa nu se uite afara pe una din ferestre''.

| ateu123 a răspuns (pentru wales):

Eu ma gandesc ca cand fac un rau ma gandesc la mine cum ar fi sa-mi faca cineva acel rau,cand ajut pe cineva ma imaginez pe mine fac cat pot de multe fara vreun interes divin,viata de dupa, raiul sau basme de astea, eu unu n-am nevoie sa stiu cei pacatul stiu ce inseamna sa fi aducat si civilizat

| ateu123 a răspuns (pentru kamykaze88):

Afirm suta la suta ca nu exista nici o divinitate in univers, sunt convins ca esti nervos ca nu dau crezare basmelor tale

| ateu123 a răspuns:

Vlad daca ai fi citit geneza ai fi stiut ca pacatul s-a nascut dupa ce adam si eva nu au rescpectat nu inainte ei nu au pacatuit

| VladB22 a răspuns (pentru ateu123):

De acord ca s-a nascut dupa ce au savarsit propriu-zis fapta, insa gandul ideea ce s-a nascut inainte a generat asta. Deci daca ar fi ...am putea sa ne contrazicem si sa filozofam pana maine.

| chelstone a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Toti acei intervievati sunt niste tarani inculti care au trait inutil si au mancat pamant crezand ca are gust de homar.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru chelstone):

Când adevărați creștini din județul Prahova gândesc cum gândesc (, și dacă se repetau întrebările și în alte județe se obțineau răspunsuri similare ).

Nu trebuie să ne mire că popii / pastorii / prelații pot afirma orișice, inclusiv că și Karl Marx -- religia opiu al maselor / popoarelor -- era un foarte bun creștin.

Când preoții creștini mint orice și adepții creștinismului din România mint chiar orice, le trece prin cap să mintă.

Nu sunt țărani inculți, așa sunt cei mai mulți dintre creștinii din România.

Un om cu multă carte, nu prea are cum să fie creștin, datorită aiurelilor de neacceptat, din religia respectivă!

| Raniia a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Un om cu multa carte, nu prea are cum sa fie crestin...de ce? Ce va mai place sa judecati sa va credeti superiori, sunt convinsa ca daca ai sta fata in fata cu un crestin autentic te-ai rusina.Perceptia multor oameni despre Dumnezeu este contaminata de religie, mai degraba decat de adevarul pe care Scriptura ni-l rezerva cu privire la El.In ignoranta lor, multi I-au atribuit lui Dumnezeu incidente neplacute si tragice.Ei inteleg gresit natura lui Dumnezeu si-L percep cu totul inadecvat.Un crestin autenticare perceptia corecta despre Dumnezeu, acest lucru determinand relatia lui cu El si modul de viata pe care il va adopta.Acest verset din Scriptura este reteta lui de succes:,,Aceasta Carte a Legii sa nu se departeze din gura ta, ci mediteaza asupra ei zi si noapte, ca sa respecti si sa implinesti tot ce este scris in ea.Pentru ca atunci calea ta va fi prospera, te veipurta cu intelepciune si vei avea succes''

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Raniia):

Ăștia sunt adevărații creștini ai Românie!
http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw&feature=related
CINE A SCRIS BIBLIA?
http://www.youtube.com/watch?v=23pm09CRldU&feature=related
Cine a scris biblia?
http://www.youtube.com/watch?v=AaKbU1KF4YE&feature=related
Cine a scris biblia?
http://www.youtube.com/watch?v=Nb2hjxPFRlo&feature=related
Cine Sunt Adam si Eva? Prahova
http://www.youtube.com/watch?v=6R9wjwg-m_s&feature=related
Diferenta dintre Paste si Craciun
http://www.youtube.com/watch?v=rfyFUcwGWHs&feature=related
Cine a fost Fecioara Maria? Episodul 1
http://www.youtube.com/watch?v=al1GomJmMlE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QS88Fo8I4Tc&feature=related
Ce se sarbatoreste de Craciun?
http://www.youtube.com/watch?v=5Of4mOv8GhI&feature=related
CINE A FOST IUDA
http://www.youtube.com/watch?v=EQjuN98lnjs&feature=related
Ce sarbatorim de Paste?
Când adevărați creștini din județul Prahova gândesc cum gândesc (, și dacă se repetau întrebările și în alte județe se obțineau răspunsuri similare ).

Nu trebuie să ne mire că popii / pastorii / prelații pot afirma orișice, inclusiv că și Karl Marx -- religia opiu al maselor / popoarelor -- era un foarte bun creștin.

Când preoții creștini mint orice și adepții creștinismului din România mint chiar orice le trece prin cap să mintă.

Ăștia din Prahova nu trebuie apreciați că sunt țărani inculți, așa sunt cei mai mulți dintre creștinii din România.

Un om cu multă carte, nu prea are cum să fie creștin, datorită aiurelilor de neacceptat, din religia respectivă!

Deci dacă ai multă carte ori ești ateu, ori ai idei religioase proprii -- filozofie religioasă proprie și personală --- dar dacă ai multă carte nu ai cum să consideri ca fiind adevărate toate prostiile din religia creștină.

Cei care au multă carte și se mai declară creștini ori mint ori de fapt sunt numai parțial creștini având în realitate o filozofie religioasă proprie și personală inspirată din creștinism ori au carte --diplome--dar nu sunt capabili, de fapt, să gândească cu capetele lor.

De fapt am greșit, sunt și unii cu carte multă care aparțin de alte religii dar dacă analizăm serios și religiile lor vedem că și alea sunt pline de prostii!

Eu nu mai sunt ateu, având în realitate o filozofie religioasă proprie și personală inspirată din : creștinism, din credința bahai și din diverse filozofii religioase orientale și din diverse materialisme atee.

Oricum trebuie combătută obligatoriu minciuna prelaților cu păcatul Adamic.

Falsul păcat de a vrea să cunoști.

În realitate Dumnezeu ne vrea cunoscând și creatori.

Ateii de pe acest site, au devenit atei ca reacție la creștinism.

Eu eram copil de 9-10 ani și mi-a plăcut coliva că era dulce, și cu nuci mărunțite.
Pentru că regimul lăuda ateismul, eu m-am gândit să mă fac creștin.
Că așa sunt copii pentru contra.

Citind cartea Facerea / Geneza cu potopul mondial și cartea Exodul, am văzut că sunt numai prostii acolo și am devenit astfel ateu (după ce am citit din biblia creștinilor.)
Ar trebui să mergi pe calea indicată de Dumnezeu, (nu vorbesc de handicapatul mintal din cartea Exodul, sau de criminalul dement care dorește potopul mondial spre a ucide multe ființe fără vină, vorbesc de un Dumnezeu adevărat.):
iubire, minimalizarea păcătuirii și creație. ( învățare- cunoaștere și creație )
Numesc păcătuire răul făcut voluntar sau involuntar, cu gândul sau cu fapta asupra a cea ce are suflet, dar și ne-viul are suflet.
Vezi memoria apei.

Acum am ideile mele religioase, dar tot nu pot aprecia ca fiind perfectă religia creștinilor.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Raniia):

Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii .
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii .

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Dumnezeul Creator , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate , a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii , foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune" . )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea să fie , să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului !

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști , este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Raniia):

Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii .
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii .

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Dumnezeul Creator , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate , a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii , foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune" . )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea să fie , să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului !

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști , este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni. postat la 8 Martie 2012 17:26

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Raniia):

Ți-am copiat prost un răspuns mai vechi dar încă adevărat.

Trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi --învățare, cunoaștere și creație---.

Nici o singură dată nu am putut să fiu creștin, că nu era pentru mine, o asemenea religie!

Nu am de ce să mă rușinez în fața nici unui creștin, eu am credința mea, care este mult mai corectă decât cea a creștinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raymusic? raspund eu; fiindca santem carne. duhul este ravnitor dar carnea e neputincioasa in lupta cu ispita.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar noi ne impotrivim tari in credinta si el (ispititorul) va fugi de la noi.
Cand ii ducem la biserica pe Hombre si Har? http://www.TPU.ro/......-cealalta/

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suntem carne citeste geneza vei afla ca suntem lut, faza cu duhul nu a fost demonstrat ca exista asa ceva, deci voi mereu dati vina pe ispita cand pacatuiti deci va scoateti basma curata din toate ce fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu e imposibil. Iisus a biruit lumea.deci putem lupta si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ema? legati nu putem, sa-i convingem nici atat.eu zic sa le spunem ca este un bar in drum spre biserica, si la intoarcere inca e deschis.intai trecem pe la bar sa se marturiseasca si pentru impartasanie la intoarcere.de lumanari nu e nevoie.le scapar eu cate una, si or sa vada o multime de luminite verzi.cine stie? poate macar asa ii convingem?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa ii consideram un caz pierdut.Noi inca mai mijlocim pentru ei, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi daca e vorba sa mijlocesc eu care stiu ce trebuie facut,nu fac, dar invat pe altii, ma tem ca mai rau fac.adica ce lumina pot eu inalta sa o vada toti? daca eu zic ca mantuitorul dar fac cum ma taie capul? trebuie musai sa trec pe la doctorul de trupuri si de suflete spre vindecare ca tare doare boala asta, si numa el se pricepe sa le repare fiindca el le-a creat.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

El creaza boli apoi ni le da si tot el le vindeca? el prin rau isi arata iubirea incredibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate ma raymusic.fii fericit. Iisus e rau de cand a venit pe pamant; de aia a inviat morti,a vindecat leproosi,slabanogi,ghebosi, a eliberat indracitii de duhuri necurate, si i-a iertat pe cei care-l chinuiau.fiindca era rau.dar noi? noooii santem aia buni,care-i negam existenta, dar il injuram zilnic, care santem niste sfinti in fapte, cuget si simtiri.aura ta de deasupra capului ce coloare are? ca a mea nu se prea vede? haloul ala luminos? ca tu care esti bun ai asa ceva il vad deaici?

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma dau sfant sau bun am scris eu asa ceva? v-am citit capitolele 5, 6, 7 nu sunteti asa cum scrie acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray? multumesc pentru informatie.asta nu prea ma linisteste.cunosteam.asta sunt.dar tot cred in bunul Dumnezeu si in Iisus Hristos fiindca am motive foarte serioase.si nu frica este unul din ele.fiindca nu de frica cred.ci din convingere.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Convingere fara dovezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray? nu-mi trebuie fiindca le am. daca-ti trebuiesc cauta-le.nu poti primi totul moaca.este cautarea ta.telul tau.viata ta.ce am eu cu tine sau invers? eu ma chinui sa plec la masa.am o saramura si un vin alb de-ti cad plombele.iar tu ma tii de vorba.si cad te gandesti ca ala la manatire cauta si acum un scaun sa se uite pe geam? bafta.

| lascuiulian92 a răspuns:

Emma spune-mi si mie te rog frumos de unde ai atata credinta, adica de unde ai tu atata convingere ca exista rai si iad spre exemplu. Spune-mi si mie te rog frumos si Doamne iarta-ma ca pun asemenea intrebare dar ca orice om ma mai indoiesc si eu.

Cea ce vreau sa te intreb mai exact este: AI VAZUT IN VIATA TA, CU OCHII TAI VREO MINUNE? happy eu cred si fara sa vad dar cred mai tare si daca vad. Vad ca tu crezi foarte tare si vreau sa stiu de ce.

| dragoscristian2000 a răspuns:

A luat o scara si s-a urcat