| hozze a întrebat:

Salut,
Am o un Gorenje BM900W‎ stie cineva la ce program se poate face cozonacul, ce reteta trebuie folosita. In cartea de retete primita, sunt numai retete de paine (cu secara, cu mac, nuci si stafide, ..etc) nu scrie nimic de cozonac. Am incercat reteta nr.3 "Paine cu nuci & stafide" la programul de baza. In loc de nuci si stafide am pus ciocolata rasa,... a iesit pe jumatate si clisa dar nici dulce nu e macar.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Rețete - de pe net. Faci aluatul la mașină, apoi îl scoți și-l lași să dospească bine și de copt, îl coci în cuptor. Cel puțin, noi așa facem.

| hozze explică (pentru mihai69):

Multumesc, dar eu vreau toata operatia la masina. Sa bag tot ce e nevoie si gata.

| mihai69 a răspuns (pentru hozze):

De obicei, cozonacul crește mult mai mult la dospit decât aluatul de pâine. Dacă pui cantitățile pentru cca 0, 7 kg, dă pe dinafară. Dacă pui doar jumate... nu prea se frământă bine, că e prea puțin. Oricum, majoritatea mașinilor de pâine au și un program „personalizat" (ultimul din listă, în general) - verifică în cartea ei (manualul de utilizare) și programeaz-o în așa fel încât să respecte timpii unei rețete „bătrânești".