| boss97 a întrebat:

Salut.Cand torni o placa de beton, ce pui la armatura? Fier sau piatra? Care e mai bun?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La armatura se pune fier. Piatra nu se foloseste pentru armare, ci pentru a face economie de beton, de obicei la fundatii. La o placa nu prea ai ce sa faci cu piatra.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Armatura se confectioneaza din otel- beton, nu din piatra si aceasta este mai rezistenta.

| relian a răspuns:

Nu am auzit de armatura din piatra.Tu unde ai auzit sau citit despre armatura de piatra?

| Florian000 a răspuns:

Cel mai bun e betonul, daca vrei sa economisesti bani iei piatra, daca vrei calitate fier dar costa mai mult.

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Depinde...daca e la baza constructiei poti sa pui si piatra sa economisesti beton, dar trebuie pus si o plasa de fier