| Popa_Razvan_1995 a întrebat:

Salut, cum se calculeaza o camera in mp cu tavan fara podea daca peretii sunt de 4/4 si inaltimea de 2.50, cum fac sa măsor?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu ma prind cat de lati sunt pereti tai. Ce vrea sa insemne 4/4? Daca peretele tau are 4 metrii latime si camera are 2.5 metrii inaltime, inseamna ca aria unui perete este de 4 x 2.5, adica 10 metrii patrati.
Faci la fel si pentru ceilalti pereti + tavan si apoi aduni tot si o sa-ti iasa suma totala. Desigur, cum zice si sierra, daca ai usi trebuie sa scazi aria usilor care se calculeaza dupa aceeasi formula, la fel si cu ferestrele.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-are uși?

| Demidol a răspuns:

Sfanta matematica pe care nu o inveti la scoala, pentru ca nu iti trebuie in viata! Sau este tema?

| Bizon95 a răspuns:

LAL
ai dat funda unui raspuns LA FEL DE AIUREA CA INTREBAREA

spatiul de locuit se masoara in metrii patrati, NU conteaza inaltimea camerei, poate sa aiba 2.5m, poate sa aiba 10m

deci, mp inseamna METRII PATRATI... inca odata NU CONTEAZA INALTIMEA PERETILOR, daca ar conta ar fi mc ADICA METRII CUBI!

asadar 4/4 patru pe patru inseamna ca camera are 4x4 adica 16 metrii patrati

daca nu ma crezi, da telefon la primarie, la cadastru si intreaba... aia nu sunt militia, asa ca poti sa ii plictisesti cu un telefon si sa ii freci la melodie, ca nu patesti nimic d'aia!