| elenasofia a întrebat:

Patratul si dreptunghiul au formula de volum?
Am de rezolvat o problema cu un paralelipiped care reprezinta o casa in care trebuie sa aflu ce cantitate de var este necesara pentru a varui peretii fara tavan si podea,.
trebuie sa folosesc formulele de arie sau de volum?
P.S :Urgent va rog! puppy dog eyes :-ss
funda!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Vin si eu la "spartul targului", chiar daca acum nu mai ai nevoie. Cred ca te-au bagat in ceata cei de mai sus. In realitate totul e asa de simplu. Ai 4 pereti, nu 6 si fiecare din ei este un dreptunghi (aria dreptunghiului stie toata lumea ca se obtine prin inmultirea celor doua laturi). Dreptunghiurile sunt asa: doua de 8*2, 5 si doua de 6*2, 5, iar aria celor patru A = 2, 5 (16 + 12) = 70. Iar de aici pana la rezultatul final (cu varul) nu mai e decat un pas: 70*0, 5 = 35.
Ti-am spus toate astea doar pentru viitor cand mai ai probleme sa gandesti logic si sa incerci sa le simplifici cat mai mult.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu nu cred că textul problemei este corect. Sau, mai exact, tu nu ştii ce vrei să ne comunici.
În ceea ce ai supus tu atenţiei vorbeşti de o casă ( lăsînd a se înţelege că e vorba de pereţii exteriori, de la suprafaţă, ai casei, care formează un paralelipiped).
Abia, apoi, ulterior ne dai de înţeles că e vorba de un subsol.
Un paralelipiped este ceva în genul unei cutii (ambalaj) de la pasta de dinţi, pe care dacă îl desfaci obţii o suprafaţă din alte şase suprafeţe.
Deci acele şase suprafeţe trebuiesc văruite.
Dar acele dimensiuni pe care ni le dai tu, de ordinul centimetrilor, nu pot fi dimensiunile unui subsol.
Dacă ar fi aşa, pui o singură dată bidineaua şi a văruit totul.
Cred că e vorba de metri.
Aşa cum ne spui făcînd referire la 0, 5 l pentru 1 metru pătrat.
Nu ştiu în ce clasă eşti dar, dacă tu ai de rezolvat o problemă cu volumul unui paralelipiped, nu ţi s-a spus de către un profesor cum se calculează volumul unui asemenea corp?
Sau, nu reuşeşti să-ţi imaginezi că un cub sau un paralelipiped ( cubul unui dreptunghi) este format din şase ( 6) suprafeţe? Ca un zar sau ca un baton de ciocolată. Sau un cub RUBIK. Cîte feţe au aceste corpuri?
ŞASE.
Faci calculul pe fiecare pereche de suprafeţe, împarţi la 2 ( 2 m pătraţi la un litru de var) şi afli de cîţi litri de var ai nevoie.

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Patratul si dreptunghiul nu au formula de volum pentru ca sunt forme geometrice. In schimb, cubul si paralelipipedul au.
Formula volumiui pentru cub:
l la a treia
Formula volumului pentru paralelipiped:
L ori l ori h

O zi frumoasa!

| elenasofia explică (pentru WhiteLife):

Am inteles dar in cazul problemei mele ar trebui sa folosesc formula de arie sau volum? thinking

| WhiteLife a răspuns (pentru elenasofia):

Pai aria fiecarei fete, adica aria laterala. Pentru ca daca vopsesc, vopsesc doar in exterior, nu si aerul din interior.

| elenasofia explică (pentru WhiteLife):

Problema suna cam asa :AB=8 cm, BC=6 cm si AA'=2, 5 cm
a) Daca pentru 1m patrat de perete se folosesc 0, 5 l var sa se determine ce cantitate de var este necesara pentru vopsirea peretilor subsolului casei (fara posea si tavan) stiind ca nu exista ferestre?
Eu am zis ca a trebui asa :Aria paralelipipedului- aria bazelor=...(cat imi da)
E bine asa sau cum sa fac?

| zMaddy a răspuns (pentru WhiteLife):

AI dreptate.Se foloseste formula ariei laterale.dar asta daca este in clasa a 8a.
In orice caz..formula suna cam asa: Al=2(L+l)* (ori) h.
Sper ca te-am ajutat.
P.S * este semnul inmultirii (stiu ca e prostesc ca mai scriu aici, dar vreau sa ma asugur ca sunt inteleasa big grin)

| WhiteLife a răspuns (pentru elenasofia):

Da, e bine.
Pai aria paralelipiedului e L ori l ori h si daca scazi aria bazelor:
(L ori l ori h) -( L ori l)=
(AB ori BC ori AA')-(AB ori BC)=
(8 ori 6 ori 2, 5)-(8 ori 6)=
120-48=
72 de metri patrati.
Si ca sa aflii cantitatea de var:
72 m inmultit 0, 5l= 36 litri de var.

O zi frumoasa!

| WhiteLife a răspuns (pentru zMaddy):

Stiu ca se da in clasa a opta, dar cum corpurile geometrice se studiaza atunci si acestea sunt probleme cum fac si eu la clasa, de clasa a opta, adunci cred ca merge folosita aceasta arie. Si pe langa acea formula (in cazul in care nu se stie) si poate face At-Ab (aria totala - aria bzazelor).

O zi frumoasa!

| elenasofia explică (pentru WhiteLife):

Am reusit a o rezolv si raspunsul corect e 35 lwinking

| WhiteLife a răspuns (pentru elenasofia):

Ma bucur ca ai reusit si imi cer scuze pentru ca am grsit, se pare. Nu stiu unde, dar se pare ca am pus un litru in plus. Important este sa intelegi gandirea unei astfel de probleme ca sa poti face cat mai multe.