| Sandu3 a întrebat:

Salut.De dimineata in cutia postala am primit un"fluturas"de la o firma de instalatori electrici in care se mentioneaza ceva de sigurante AUTOMATE de 16A si 20A.Astfel de sigurante au majoritatea apartamentelor? Adica cele de 16A pentru ce sunt si cele de 20A pentru ce sunt? Mentionez ca momentan am sigurante clasice, cu lita.

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Nu este obligatoriu sa le inlocuiesti, dar nu exagera cu litele, trebuie cel mult doua lite.
Sigurantele se pun in fuctie de consum adica de curentul care trece prin circuit de ex pe iluminat si la prize in dormitoare se pot pune de 6A, 10A, 16A cel mult si mai mari in bucatarie pentru ca este consumul mai mare, mai ales acolo unde este masina de spalat, plita electrica, cuptoare electrice, frigider.