| dandoe1234 a întrebat:

Dețin o lustră cu „elice", care are două sensuri de rotire (unul coboară aerul de sus în jos, altul urcă aerul de jos în sus). Care sens ar trebui folosit pentru răcirea camerei? Știam ceva de genul că aerul cald se adună sus, este corect? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| kopli a răspuns:

Corect. Dar oricum ai orienta tu paletele, prin circulatie, cele doua straturi de aer se vor amesteca (nu au putere de inversare). Nu se va raci in camera ci doar se va face vant. Ar fi mai indicat sa deschizi ferestrele. Macar vine aer curat, nu va fi recirculat cel inchis in camera.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai cum sa răcești aerul plimbadu-l prin camera. Răcoarea resimtita e doar o senzatie, datorata evaporării mai rapide a transpirație, evaporare care se produce cu absorbție de căldură din corpul tau. Senzatia va fi mai puternica daca aerul sufla pe tine.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti racesti camerele:
1. Inchide LUMINA soarelui care bate direct in camera. Inchiderea o poti face cu o perdea de culoare deschisa sau cu obloane. Geamul tot trebuie sa ramana deschis, sa circule aerul.

2. Daca ai posibilitatea, deschide si ferestrele din partea opusa al locuintei, sa se formeze curent natural de aer. Astfel vei avea senzatia de aer proaspat, fiindca aerul se schimba, racind obiectele si peretii din locuinta.

3. Daca n-ai posibilitatea de a crea curent de aer natural (nu ai mai multe geamuri /usi sau nu sunt orientate in alta directie), atunci poti recurge la ventilator si chiar la aer conditionat.
Iti poti "fabrica" propriul aparat de aer conditionat dintr-un ventilator, pe paletele caruia sa picure incet apa, dintr-un flacon de plastic suspendat deasupra paletelor. Picaturile trebuie sa cada la intervale de 3-5 secunde si vor fi pulverizate de paletele ventilatorului aflate in rotatie.
De asemenea, poti pune apa intr-o tava, orientand oblic jetul de aer impins de ventilator spre apa.

In ambele cazuri, apa se va evapora intens, astfel racind puternic aerul.

| relian a răspuns:

Lustrele alea ce spui tu, elicoptere ce or mai fi nu racesc aerul, ca sa racesti aerul ai nevoie de aparat de racire, adica de aparat de aer conditionat, un ventilator nu-ti raceste nimic laughing tu ce vrei sa faci este sa mixezi aerul in camera.Deci daca spui ca aerul cald sta sus, atunci du, pa tine cum e bine sa invarti elicea aia? Ia sa auzim si noi.
Hai sa iti zic eu, este bine sa nu o invarti deloc laughing asta ca aerul rece sta mai jos.Acu ca te simti tu mai confortabil cand sufla aer aia e alta poveste.Cand aerul sta tu simti ca este cald.Cand circula simti mai racoare, al dreacu aer laughing ok se intampla pentru ca are loc un schimb de tem intre corpul tau si aerul din camera.Mama ei de fizica laughing la scoala ai lipsit se pare. Temp corpului are cate grade? Asa ziceam si eu 36 sa zicem,iar aerul tau din camera sigur are mai putin, deci daca circuli aerul, acesta atinge corpul tau, ca urmare are loc un schimb de tem, corpul tau cedeaza caldura catre aer, de aia te simti mai confortabil.Intradevar asta era aerul conditionat pe vremuri laughing Deci poti misca elicea aia cum doresti, ca tot aia face.

| Vladu30 a răspuns:

Lustra face doar vant, camera se raceste daca ai o sursa de aer rece.