| Ianculescu_Costin_1999 a întrebat:

Salut, dintr-o data apa de la put are gust de clor, oare de ce? Instalația este prin hidrofor.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acel gust "de clor" poate fi de la multe substante chimice, chiar otravitoare!

Du o mostra de apa "cu gust de clor" la un laborator de analiza a apei (companiile de apa din orase au asemenea laboratoare) si fa o analiza, daca apa este potabila sau nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Pune aceasta intrebare la compania care distrubuie apa, acolo unde platesti facura lunara de apa, si te vor lamurii ei.

| anonimg a răspuns:

Eu aș anunța autoritățile locale și nu aș mai consuma din ea până nu se vor face teste.
Depășirea limitelor substanțelor chimice din acea apă duce la boli severe.

| Bondarel99 a răspuns:

Apa aia inseamna ca a fost tratata cu clor deci vine de la o statie de tratare. Nu cred ca are cum sa fie din put, poate doar daca e poluata.

| comyne a răspuns:

Clorul se foloseste pentru dezinfectare deci apa e ok