| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti careva daca apa din weceu merge la statia de epurare, o curăță cât de cât si ne-o trimite inapoi la robinet?
Mersi

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La nivel planetar, cam da.
La nivel de oras nu, apa de la robinet este preluata din rauri sau din foraje, dupa caz, trece printr-un proces de transformare in apa potabila (filtrare, aerare, clorinare etc), este verificata continuu la sursa in laboratoarele companiei de apa (din doua in doua ore in Arad), saptamanal de catre DSP cu probe luate din oras.
Apa uzata este preluata in sistemul de canalizare, ajunge in statia de epurare, unde dupa ce este curatata "cat de cat" este deversata in rau, in avalul localitatii. Deci nu ajunge inapoi in robinetul nostru, dar are toate sansele sa ajunga intr-un alt robinet.
Apa plata este de cele mai multe ori aceeasi apa, doar imbuteliata si vanduta mai scump, posibil verificata o data la doi ani prin probe prelevate chiar de producator. Cand cumparati apa imbuteliata, localizati si sursa, chiar daca pozele sugereaza mereu izvoare de munte si paduri de brazi.
PS: nu sunt conspirationist, da apa de la retea a fost buna cateva milenii si a devenit nepotabila fix cand marile companii din domeniu au inceput sa vanda apa imbuteliata.

36 răspunsuri:
| Roger645 a răspuns:

Asa se intampla pe statia spatiala internationala. Altii au mers mai departe, in pragul mortii prin deshidratare, isi beau urina. Iar la infometare in salbaticie, se manaca excremente de urs...altii au ajuns si la canibalism.

| maphiotul explică (pentru Roger645):

Si la noi unde merge apa din weceu?

| Roger645 a răspuns (pentru maphiotul):

Apele de canalizare din Bucuresti ajung sub raul Dambovita si apoi la statia de tratare din Glina. Zice ca acel namol e foarte bun ca ingrasamant pentru agricultura.
Uite detalii: https://www.hotnews.ro/......italei.htm

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu se întoarce la robinet. E deversată în râuri sau folosită pentru alte scopuri, gen irigații.

| maphiotul explică (pentru Roger645):

Păi da si dupa ce o epurează ne-o trimite inapoi sa o bem sau sa facem mancare cu ea
Crezi ca e ok?

| maphiotul explică (pentru MihaiSpeedster):

Daca o deverseaza in râu crezi ca se mai chinuie sa o curețe de excremente si ce mai e prin ea?
Hai sa zicem ca e asa cum zici.dar in orasele unde nu e râu?
Ne-o trimite inapoi iti zic eu

| maphiotul explică (pentru MihaiSpeedster):

Sau hai sa zicem asa :
-eu is din bistrita
-de la mine din weceu i dă drumul in râul care merge spre cluj
-la beclean sau dej o scoate din râu si o bagă la robinet sa o bea oamenii

| Roger645 a răspuns (pentru maphiotul):

Dupa epurare se duce gravitational la vale in raul Dambovita (centura) catre judet Ilfov, Clarasi si Dunare. Nu e nici curata, dar nici nu miroase a hazna de la 1km, cu aspect de mal, cum ar fi fara.
Apa potabila din Bucuresti de regula e captata din Dambovita si din Arges, din amonte. O poti fierbe si mor microbii.
https://ziare.com/......ne-1572851

| maphiotul explică (pentru Roger645):

La cat de invechite is la noi statile de epurare de pe vremea lui ceausescu iti dai seama ce bine purifica
Eu oricum cred ca nu am baut apa de la robinet de vreo 20 de ani
Cred ca o sa iau pentru gatit apa plata, ca izvoarele au cam secat la mine in oraș

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru maphiotul):

Râurile în care se deversează apă reciclată nu mai pot fi sursă de apă potabilă pentru localitățile din avale. Stai liniștit că Clujul nu mai bea apă din râu de 60-70 de ani. Acum se folosesc ca sursă puțuri de mare adâncime sau izvoare subterane, apa e pompată din acvifer. Dacă vrei să vezi de curiozitate cât de sigură e apa de la robinetul tău, mergi cu o sticlă la un laborator, ca să îi facă analiză microbiologică

| maphiotul explică (pentru MihaiSpeedster):

,,nu mai pot fi sursă de apă potabilă pentru localitățile din avale"
Si atunci localitatile din avale de unde au apa?
O sa ma interesez unde e un laborator cum zici tu, dar nu stiu sa fie la mine in oraș

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru maphiotul):

N-auzi bre că din acvifer? Acviferul e un rezervor subteran în care ajunge apa de ploaie sau de orice de absorbită de pământ. Până ajunge în acvifer e filtrată de diversele straturi din scoarță, și acolo ajunge fără bacterii și alte lighioane. Apoi e extrasă, și dată la populație, eventual cu o filtrare prealabilă, clorinare, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

In orasele mai populate sunt din fonduri Europene

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Ce anume?

| Eriii a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Păi noi din râuri luăm apa de băut, nu?--

| Eriii a răspuns (pentru maphiotul):

Păi fierbi apa când gătești deci ar fi o tîmpenie să iei apa gata de băut și să o pui la mâncare (tot cam aia e da 1. Faci risipa de plastic 2. Apa poate vor să o bea alți oameni care nu au nevoie de ea la gătit si tu practic le-o iei doar că ti-e lene să iei de mă robinet și să o fierbi înainte să gătești în ea)

| maphiotul explică (pentru Eriii):

Apa plata din magazin nu e de la robinet
E apa curata, nefolosita de la izvor
Deci e 100 % mai bună si 1000 % mai curata

| maphiotul explică (pentru Eriii):

Nu mi-e lene sa o fierb dar mie scârbă sa beau o apa care stiu ca a fost din wc si au strecurat-o intr-o statie de epurare invechită si neeficientă

| DannyDDanny a răspuns:

Nici vorba

| maphiotul explică (pentru DannyDDanny):

Ca scrii tu nici vorba apoi nici vorba ca ar avea vreo relevanța
Fara argumente nu esti luat in considerare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

De statie de epurare pentru apa baubila

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa dai argumente altfel e o părere in vânt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

Cauta pe net sa vezi daca orasul tau are o statie buna

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa caut ca am fost personal si am vazut-o
E o stație din epoca de piatra
Si apoi ne mirăm ca ne imbolnavim de tot felul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

Da, acum csf...
Dar nu poti spune ca peste tot e la fel

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca aproape peste tot

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| maphiotul explică (pentru regis):

Asa ma gandeam si eu
Si da ai dreptate si cu apa imbuteliata
Eu oricum doar Borsec si Stanceni cumpar unde am fost personal la izvoare
Mersi de raspuns

| cristi202 a răspuns (pentru Roger645):

Te-ai uitat și tu prea mult la Bear Grylls... happy

| Roger645 a răspuns (pentru maphiotul):

Circula nu stiu ce covid de intestine, e un microb foarte contagios, care se transmite de la om la om ( intr-o clasa de elevi aproape jumatate o patisera in Bucuresti). Am luat si eu saptamana trecuta de am fost de 5 ori/ noapte la wc, era lichid. Si apoi 1 zi nu am baut si mancat nimic. Abia a 2-a zi niste ceai. Abia in a 4-a zi mi-am revenit. NU are legatura cu apa, mancarea...si eu chiar rezist bine cu stomacul..mananc toate alea de pe garduri si pomi, cu gainat de pasari salbatice pe ele si apa din put si nu am nimic. Dar asta m-a aranjat. Tu ce ai patit?