| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti careva daca apa din weceu merge la statia de epurare, o curăță cât de cât si ne-o trimite inapoi la robinet?
Mersi

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La nivel planetar, cam da.
La nivel de oras nu, apa de la robinet este preluata din rauri sau din foraje, dupa caz, trece printr-un proces de transformare in apa potabila (filtrare, aerare, clorinare etc), este verificata continuu la sursa in laboratoarele companiei de apa (din doua in doua ore in Arad), saptamanal de catre DSP cu probe luate din oras.
Apa uzata este preluata in sistemul de canalizare, ajunge in statia de epurare, unde dupa ce este curatata "cat de cat" este deversata in rau, in avalul localitatii. Deci nu ajunge inapoi in robinetul nostru, dar are toate sansele sa ajunga intr-un alt robinet.
Apa plata este de cele mai multe ori aceeasi apa, doar imbuteliata si vanduta mai scump, posibil verificata o data la doi ani prin probe prelevate chiar de producator. Cand cumparati apa imbuteliata, localizati si sursa, chiar daca pozele sugereaza mereu izvoare de munte si paduri de brazi.
PS: nu sunt conspirationist, da apa de la retea a fost buna cateva milenii si a devenit nepotabila fix cand marile companii din domeniu au inceput sa vanda apa imbuteliata.

36 răspunsuri:
| maphiotul explică (pentru cristi202):

laughing

| maphiotul explică (pentru Roger645):

Deocamdata nu sm patit nimic.da nu astept pana sa patesc si pe urma sa iau măsuri
Am cumparat azi 2 bidoane mari de apa plata pentru gatit
Si o sa mai caut un izvor prin oraș

| Roger645 a răspuns (pentru regis):

Eu beau apa de la robinet in Sec.3 de zeci de ani si nu am nimic. Cu siguranta e mai buna decat inainte de 1989, cand mai venea si mai tulbure. Mai ales ca e verificata de Apa Nova ( Veolia) care e o firma franceza. Nu m-as plimba cu sticle de apa dupa mine nici daca ar fi gratis. Poate pentru copii mici.

| Eriii a răspuns (pentru maphiotul):

Mie tot aia mi se pare. Dacă stai să te gândești apa plata tot a fost luată de undeva unde au fost bacterii și chestii. Dar până la urmă e filtrată și alte lucruri deci nu conteaza deloc unde a fost înainte, așa și cu apa de la robinet

| maphiotul explică (pentru Roger645):

Auzi,stii ce? bea tu apa strecurata si filtrata dupa ce eu ma piș si ma *** in ea ok? Ca ma enervezi
Unde sa ma plimb cu stclele? in portbsgaju masinii de la kaufland psna acasa. tare greu e sa iau 2 bidoane de 7 litrii.doar nu iau sticle la jumate
Si o folosesc doar pentru gătit, ciorbă cafea sau ceai
Ce e asa complicat?

| maphiotul explică (pentru Eriii):

Daca citeai tot vedeai ca am zis in comentarii.am fost personal in judetul Harghita la izvoare unde se ambaleaza apa plată.ce dracul de bacterii sa fie in ea?
E totuna cu apa de la duș sau de la toaletă filtrata si folosita iar la ciorbă? nu conteaza unde a fost inainte? atunci bea tu