| Filipescu a întrebat:

am cumparat un neon cu doua tuburi și două ștartere, atunci când scot unul dintre ștartere se sting ambele tuburi, ce trebuie să fac să nu se mai stingă amândouă odată?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conexiunile sunt facute gresit.
Trebuie desfacut suportul si facute conexiunile cum trebuie.
1. Pentru un tub de neon de 36/40W: intre cele doua fire de alimentare se leaga inseriate: filamentul 1 (a tubului) - starterul - filamentul 2 - droser-ul (bobina de soc).
Al doilea tub se leaga identic.
In final, cele doua ramuri se leaga paralel cu un condensator de deparazitare (nu e obligatoriu)

Daca avem un corp cu 2 tuburi de 16/20W, atunci filamentele amandurora se leaga in serie cu starterul si droser-ul, iar cele doua capete extreme se leaga la 220Vca, eventual paralel si cu un condensator de deparazitare.
http://www.euedia.tuiasi.ro/uee/uee_files/L3_montaje%202-col.pdf

| mihai69 a răspuns:

Păi... simplu: nu-l mai scoate! Ele sunt legate toate în serie și e normal ca dacă scoți un element din circuit, acesta se întrerupe.