| aconstedani a întrebat:

Am o problema cu viespiile. Stau la casa si in fiecare locusor exista cate un stup de viespii..nimic important. pana acum le-am ignorat si a fost pace intre specii (daca pot sa zic asa ).
Toate bune si frumoasa pana cand am descoperit un stup sub un colt la acoperisul de la garaj :\ (nu are dimensiuni foarte mari). Problema e urmatoarea : nu par viespii normale, sunt mult mai mari, au corp mult mai subtire si mult mai agresive :O Exact asa : http://www.luchiancomsa.ro/......30x351.jpg

Intrebarea mea e 1) Ce sunt alea? 2) Cat de periculoase pot fi? (pentru copii si animale de companie) si 3) cum scap de viespii si albine in general?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sunt destul de periculoase.3-4 intepaturi pot paraliza un copil.Intra cu o flacara deschisa noaptea si parleste-le. Calca-le pe cele care cad jos si apoi indeparteaza cuibul.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cine sa incumeta sa le vina de hac ar fi bine sa fia imbracat cu un combinezon si sa aiba fata acoperita, cumva.Cu o facla facuta din carpe infasurate pe un bat mai lung, imbibata in motorina si aprinsa, se afuma locul unde este cuibul de viespi; se da jos cuibul si se arunca in foc( aprins inainte intr-un loc mai indepartat de casa).Eu asa am scapat de ele.Vara sunt mai agresive din cauza caldurii, posibil sa atace copiii si/sau animalele e companie.

| LIN2010 a răspuns:

Exista in comert un spray care se foloseste de la distanta (pana la 4 metri) eu folosesc la servici si are efect instantaneu si sigur, in ultimi 5n ani nu am fost intepat deloc desi toata vara gasesc prin tablourile electrice de la transformatoare cuiburi de viespi. Produsul se numeste "SuperKill"-ANTI VIESPI si este produs de Volcke Aerosol Company - Belgia. Succes

| Oviiyy a răspuns:

Procedeaza la eliminarea lor, prin stropirea cu insecticid intr-o sticla cu fas fas, si vei scapa de ele. te imbraci cu ceva mai gros sa nu te muste si de preferabil dimineata sau seara cand sunt cat mai multe, sa ai grija ca jetul de insecticid sa fie mare sa cuprinzi toate viespile din prima stropire ca dupa incep de plece.