| dosia26 a întrebat:

Am si eu o intrebare: de ce face zgomot masina de spalat numai cand este pe programul de stoarcere? Multumesc de raspuns si ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cum vine a spus cineva exista niste rulmenti care se uzeaza si face zgomot, nu stiu la cat timp se uzeaza ca 1 an 2 sau 7 dar daca e folosita des in cativa ani cam trebuie sa schimbi acei rulmenti.
Daca iti aduci aminte cand era noua probabil nu facea acel zgomot, vibratie si zgaltaiala nici la jumatate, ei acum daca este MULT mai tare clar sunt acei rulmenti.
Acestia se pot inlocui de o firma specializata pe astfel de reparatii, din pacate masina trebuie carata pana la acestia.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care multe gagici fac mai multa galagie cand se apropie orgasmul. Partea de stoarcere a unui program de spalare e punctul culminant al actiunii.winking

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cam la toate se intampla asa. Are nevoie de multa viteza pentru o stoarcere optima si uneori, din moment ce nu este plasata foarte bine pe gresie sau pe ce se afla, scoate un zgomot destul de tare. Daca o pui este un strat de cauciuc se mai atenueaza zgomotul.

| Raducons a răspuns:

Sunt slabite arcurile si loveste cuva de pereti

Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt asezate rufele uniform in cuva (inauntru /afara).
Incearca sa pui rufe mai putine, sa reduci viteza de turatie al centrifugai, sa reglezi orizontal masina, sa pui ceva material amortizor sub picioarele masinii (de exemplu: polistiren expandat, de 1-3cm grosime).

| Bizon95 a răspuns:

Masina spala cu o viteza foarte mica, ca rufele sa se ruleze unele peste altele, daca ar fi mare atunci nu s-ar intampla deloc partea de *spalat*

insa, la stoarcere, merge cu o viteza FOARTE MARE, ca apa sa iasa din rufe prin forta centrifuga, moment in care daca iti face zgomot e normal

dar daca auzi bocanituri sau orice chestie suspecta, inseamna ca nu mai e perfect centrata si TREBUIE chemat expertul, altfel s-ar putea sa faca bum (sa se rupa foarte grav, chiar sa se sparga toata masina de spalat)

| sierra1 a răspuns:

Uzură rulmenți sau altele d-astea

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca are turatie mare si nu este bine asezata pe locul ei.

| Demidol a răspuns:

Pana la rulmenti, vezi daca este asezata perfect orizontal. E posibil ca cuva sa bata in peretii masinii la viteza mare cu care se invarte. Altfel, e normal sa faca zgomot mai mare decat la spalat tocmai din cauza vitezei de rotatie.