| Rares2903 a întrebat:

De ce sunt trufele de padure atat de scumpe? Nu inteleg de ce. Ce contin? Eu unul nu as da banii pentru asa ceva. Voi ce spuneti?
FUNDA.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Sunt foarte greu de cules(se folosesc porci sau caini special dresati pentru asa ceva) si sunt foarte cautate de maestrii bucatari ce lucreaza in restaurante de renume.Contin ceea ce contin si celelalte ciuperci, doar ca sunt foarte aromate, de aceea se folosesc in cantitati foarte mici.Trufele de padure sunt de 2 feluri, negre si albe, aceste din urma sunt si mai scumpe.Cei care apreciaza gustul trufelor se pare ca-si permit preturile.Respecte

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sint specii de ciuperci care cresc in pamint.Deci in pamint cu totul nu la suprafata, de aia se cauta cu porci sau ciini care le simt pe unde sint.Si apoi ca sint rare si normal ca pretul este asa mare.Cu alte cuvinte este un moft.Cind nu mai stii ce sa maninci si ai bani sa dai in vint cu ei faci chestii la care nici nu te astepti, cauti ceva nou si asa mai departe.Desi chestia asta este foarte veche oamenii sint totusi noi care consuma.

| viotedy a răspuns:

Nici eu, ca nu-mi plac ciupercile-buretii.

| viotedy a răspuns:

Sunt scumpe ca se gasesc greu.la cat de urat arata n-as da nici 5 bani pe ele.

| BSwwatch a răspuns:

Sunt rare, se cauta cu porci speciali dresati!

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Sunt foarte scumpe deoarece sa gasesc foarte greu cu caini antrenati, au un parfum special, uleiul de trufe este parfumat, trufele se folosesc in cantitati foarte mici pentru a pune farfuria in valoare

| pddan a răspuns:

Pentru ca cererea e mai mare ca oferta; sunt scumpe acum dar nu se stie la anul ce va fi