| eduard1 a întrebat:

O problemă la baie. Am siliconat, cu silicon alb sanitar, marginile la chiuvetă şi la cadă. Mai nou au apărut pe respectivul silicon nişte pete negre pe care nu reuşesc să le îndepărtez deloc. Aveţi idee ce este de făcut? Ce soluţii să folosesc. Mulţumesc.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Chiar daca vei gasi solutia miraculoasa care sa indeparteze acel mucegai (de fapt numai mucegai nu e, ori e o ciuperca, ori o bacterie, iar o solutie eficienta este banalul otet), efectul va fi doar unul temporar.
Solutia corecta a problemei este indepartarea completa a siliconului compromis si inlocuirea lui cu silicon sanitar antifungic si antibacterian.

| KodrutZ a răspuns:

Poti incerca sa mai dai niste silicon peste... buba e ca nu prea se curata asta. Eu am niste silicon care fix la aplicare s-a ingalbenit desi trebuia sa fie alb. Asa a ramas...

| andreiask a răspuns:

Este mucegai. Foloseste Cilit Bang, sau orice alt produs care curata mucegaiul.