| iKaiju a întrebat:

Rosia e fruct sau leguma? Va rog ajutati-ma poate castig un pariu de 10 lei.

15 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Fruct

| PremiumRobotProduction a răspuns:

Este leguma cu fruct

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Roșia este o plantă ca si ardeiul vînăta sau cartoful. Iar din punct de vedere botanic roșia este un fruct.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Este fruct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fruct, fără doar și poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce faci tu pariuri pe niste lucruri pe care nu le cunosti? In general pariurile nu sunt cîstigatoare mereu vei pierde acum incepi cu sume mici 5 lei 10 lei, si daca o ți asa in ritmul acesta o sa ajungi la sute de lei datorii pierderi pe care cum o sa le plătesti?

| WhiteLife a răspuns:

Din punct de vedere al plantei, rosia este o planta comestibila, din care se consuma partea corespunzatoare fructului (practic rosia in sine pe care o mancam). Raspunsul e interpretabil si poate fi privit din perspective diferite. Asa cum marul e o planta (copac) si in acelasi timp si fructul (respectiv marul pe care il consumam ca fruct).

regis
| regis a răspuns:

Rosia este o leguma, fruct al plantei numite pătlăgeaua roșie. La fel ardeiul, caatravetele sau vinrtele. Alte legume sunt semintele plantelor lor (fasolea, mazarea), radacina plantei (morcov, gulie, sfecla rosie), frunze (patrunjel, ceapa verde, spanac) sau chiar flori (conopida).

| JicaContra a răspuns (pentru regis):

Rosia a fost declarata OFICIAL ca fiind fruct
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ro%C8%99ie
"Din punct de vedere botanic roșia este un fruct."
"În anul 2001 Uniunea Europeană a decis oficial că roșia este fruct, și nu legumă."

| GalacticOtter a răspuns:

Rosia e fruct

regis
| regis a răspuns (pentru JicaContra):

Botanic este fruct, alimentar este legumă.
Uniunea Europeană nu poate decide modul in care ea este folosita in alimentatie, nici ce parte a plantei o constituie. Probabil decizia respectiva se refera la incadrarea tarifara, in scopuri de aplicare a taxelor vamale de import.
Dar si in acest caz Uniunea te vontrazice, poti verifica Tariful vamal comunitar integrat, capitolul 07 "Legume, plante, radacini si tuberculi, alimentare", 0702 Tomate in stare proaspătă sau refrigerata, incadrare 0702000007 Rosii cherry si 0702000099 Altele.
Fructele se regasesc la capitolul 08.

| iKaiju explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eram cu un prieten si ne certam daca rosia e fruct sau leguma asa ca am decis sa punem intrebare pe TPU, cine a spus gresit i i-a la alalalt o shaorma care e 10 lei, nu e nimic serios e intre prieteni.

| PainTech a răspuns (pentru regis):

Q : Salut TPU! rosia e fruct sau leguma?
A : " Rosia este o leguma, fruct al plantei... "

Citeste iar raspunsul tau, incet happy

regis
| regis a răspuns (pentru PainTech):

Asa, unde e problema? Este o leguma si este un fruct. Mercedes este un brand sau un producător de masini?