| EfectDirect a întrebat:

Salut tuturor.Intrebarea mea este.Cate caramizi externe de dimesiunile 30x25x20 ar intra intr-o constructie de 92 metri patrati? Avand 2 pereti de 9 m latime pe 2.30 m inaltime si 2 pereti de 11 m lungime pe 2.30 m inaltime.Sa fiu mai explicativ un dreptungi cu laturile mentionate rezultand 92 metri patrati.Va multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Presupunand ca mergi pe zid de 30, iti sunt necesare cam 1800 de caramizi (daca formatul e Lxlxh), dar socoteala se face in metri cubi. Transformarea din metri patrati in metri cubi se face foarte simplu: imparti metri patrati la 3.33 pentru zidul de 30, la 4 pentru zidul de 25 sau la 5 pentru zidul de 20 (rosturile se ignora). Daca nu ai usi si geamuri foarte mari sau foarte multe, caramida economisita aici acopera sparturile. Daca sunt foarte multe, atunci trebuie socotite si scazute. Mai bine cumperi insa mai putine, urmand sa mai iei 1-2 paleti daca nu se ajunge. Chiar daca depozitele accepta returul paletilor neutilizati, spre deosebire de alte materiale la caramida e mai dificil cu transportul.
La interior poti folosi caramida normala sau un perete mai subtire.
In privinta inaltimii, un tavan inalt da bine la ochi, unul mai jos da bine la buzunar (e mult mai usor de incalzit iarna). Neaparat ia in calcul o termoizolatie+sapa peste placa de fundatie (in care poti incorpora si instalatia electrica) si o termoizolatie+rigips la tavan.

2 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

2.30 cm nu e cam putin? adica mai vine centura ajunfi la 2, 5m dar mai cobori cu tavanul.eu am 2.8m in casa, de fapt cica e mai bine daca e mai inalt...eu lucrez in constructii si te sfatuiesc sa il faci ma inalt, ramane a aperecierea ta. deci caramizi iti trebuiesc 1680 de bucati peretii exteriori si mai scazi geamurile si usa/usile.dar iti tebuie atata k se mai sparg iar peretii interiori nu iai mentionat ca sa iti calculez, oricum in jur de 2000-2300 de bucati, la depozit trebuie sa cumperi la mc sau la palet.o sa iti spuna ei cati mc sunt si cate bucati intr-un mc.si scotesti tu....bft

| EfectDirect explică (pentru skama18):

Multumesc de raspuns