| Rqzvan1we a întrebat:

Vreau sa montez un cuier dar nu am bormasina as putea sa folosesc un adeziv sau este destul de puternic sa sustina un cuier fara a mai folosi holsuruburi? Multumesc frumos ????✌

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci asta. Nu va tine cu adeziv. Va trebui sa folosesti dibluri. Sau cuie pentru beton.

| minrest a răspuns:

Vrei sa lipesti pe var cuierul? Pai se va desprinde cu var cu tot, simplu. Vrei sa lipesti pe glet? Se desprinde cu tot gletul. Nu ai bormasina, da? Si tu crezi ca bormasina, daca are functie de percutie, da gauri in beton? Nu. Ar trebui un rotopercutor. Holsuruburile se baga in lemn. In beton, dibluri, dintre care unele mai slabe contin si holsuruburi. In concluzie, ai nevoie de un meserias care sa iti monteze cuierul, ai grija sa nu te pacaleasca. Mai poti sa cumperi un cuier complet, ca piesa de mobilier, care nu se monteaza, se aseaza si gata.

| alina2k18 a răspuns:

Daca vrei sa il tii gen obiect de decor... adeziv.
Daca vrei sa il folosesti in scopul pentru care a fost creat - bormasina.

| Lioana a răspuns:

E nevoie de șuruburi. Nici un adeziv nu va tine un cuier plin cu haine.

| ziftode a răspuns:

Daca lipesti doua obiecte care sunt perfect solide, de exemplu doua cuburi din metal, atunci puterea lipiturii depinde de calitatea lipiciului folosit
cand incerci sa lipesti pe, perete, chiar daca, cureti pana la beton, betonul nu e absolut perfect solid si aderenta e partiala (se poate faramita, chiar daca foarte putin la suprafata de contact, iar daca nu ai beton sau nu poti sa cureti, cu atat mai putin, deci nu ai nici o sansa sa lipesti perfect asa ceva

exemplu: pe rigips nu am putut lipi bine nici macar plinta pentru un singur cablu de net, nu avea aderenta necesara

daca nu ai beton, la o prindere de forta, ar fi bine sa pui niste dibluri foarte lungi, altfel s-ar putea sa iasa si cu o bucata de perete

in Dedeman am vazut bormasina cu percutie la 70lei, sunt sigur ca, daca te duci in Obor la piata de scule (e la o statie de autobuz in spatele Oborului, intreaba) cred ca o sa gasesti chiar mai ieftin

| alizeu11 a răspuns:

Iti recomand holsuruburi! Daca nu ai poti face in alt gen dar este putin mai mult de lucru! Rupi peretele cu dalta si ciocanul dupa forma bazei cuierului.Il introduci inauntru lasand cuiele de sprijin. Tencuiesti peretele cu ghips si varuiesti in culoarea peretelui. Altceva nene nu ai ce sa-i faci ca sa ai rezistenta! Cumparati o bormasina dar sa fie cu bataie ca altfel strici burghiele!