| DanDannn a întrebat:

Am un smochin, care are niste chestii negre la baza, si crengile uscate. Inca nu a inmugurit, decat crengile formate "mai nou".
Celelalte crengi sunt uscate... Ce ar trebui sa fac sa faca frunze? Mentionez ca iarna nu a fost protejat de nimic, decat de frunzele care le-am strans si le-am pus la baza.
Multumesc!

5 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Iarna fiind cu temperaturi mai mari de -15 grade smochinii au inghetat, am si eu 6 smochini care au inghetat, la 4 au aparut din radacina mladite, mai las sa creasca pana la 20-30 cm mladitele dupa care am sa tai partile uscate din cauza inghetului. Am mai intmpinat acest aspect si in alti ani si asa am procedat. Dupa 2 ani au rodit din nou.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sapa in jurul radacinii, si taie de sub nivelul solului tot ce e uscat.Fa-i in jur un fel de canal, adanc de vreo 30 cm si umple-l cu mranita sau gunoi de grajd uscat, cel proaspat poate contine paraziti care-l pot ataca.E bine ca gunoiul sau mranita sa fie stropite cu un insecticid. Dupa ce-i pui in jur cam o galeata, doua de,, produs,, adauga o galeata de apa, acopera-l cu pamantul scos si uda-l din nou.Nu-i mai pune frunze in jur, ca acestea aduna paraziti, iar iarna se umezesc si ingheata.Bafta.

| LaFleurBelle a răspuns:

Da-l cu smoala la radacinibatting eyelashes altoieste-l nu stiu laughing am auzit si eu pe la televizor :*

| RobinWalker a răspuns:

Salut!
Si eu am am un smochin si sincer nu ii fac nimic in nici o iarna si totul e bine primavara si vara. Ar trebui sa il lasi asa ca nu are nimic. Probabil e cu intarziere anul acesta de la inghet dar isi revine el!
Noapte buna!

| ZaYsTu a răspuns:

Corect spus este "pe care" ai mai luat si Bac.-ul