| Dumi25 a întrebat:

Salutare, doresc să cumpăr o casă prin proiectul de guvernare noua casă 2024. În acest proiect se aplică maxim 70000€ cu avans 5% sau maxim 140000€ cu avans 15%.
Am găsit o casă cu valoare de 80.000€, îmi poate spune cineva dacă pot primi acești bani și cat ar fi avansul?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai scris tu cat ar fi avansul. De ce ne mai întrebi și pe noi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banca de la care imprumuti iti va spune, dar toate băncile au comisioane si dobînzi foarte mari, daca nu ai salariu mare si un loc de munca stabil nu te băga ca pierzi casa daca nu platesti ratele la timp. De ce vrei o casa, ia ti un apartament o garsoniera ca si asa se scumpesc toate, ai bani de facturi la casa?

| Dismally a răspuns:

Vezi ca ai raspunsul chiar in intrebare... 15% din 80.000 deci 12.000

| ioana748 a răspuns:

Poti face o simulare online si vezi daca esti eligibil.
Mult succes,

| ValentinMihai78 a răspuns:

Această sumă de bani, dacă o ai în prezent, de locul de muncă actual ești sigur în perioada următoare de timp? Căci mulți au fost executați silit, deoarece după o perioadă de timp nu au mai putut achita ratele.
Decât să te încurci cu un proiect pe 30 de ani, mai bine, încearcă altceva.

| KovacsB a răspuns:

Depinde ce venituri ai.
Exista un program pe calculator care zice da sau ba.