| Belcianu_Mihai_1997 a întrebat:

Salutare TPU, m-am mutat in chirie la un apartament și am o probă cu centrala, aceasta este o centrala Ariston Clas Evo și problema consta în faptul că încălzește calorifere tot timpul la 40 de grade, menține apa caldă și gazul pornește tot timpul să mențină apa caldă, nu prea știu cum să explic, daca termostatul este setat la 19 grade și in casa sunt 18, ajunge temperatura la 19 grade se oprește flacăra la centrala, dar după 5 minute pornește iar flacăra și arde timp de 1 minut și iar așa, menține apa caldă pe calorifere, nu am manualul de utilizare iar pe internet nu am găsit nimic util daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema și mă poate ajuta vă rog, proprietarul a spus că nici el nu știe și până aduce pe cineva priceput as dori macar sa-mi fac o idee despre ce e vorba, vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pai atunci totul e in regula. Nu iti mai bate capul cu perioadele in care functioneaza si in care nu, nu te stresa cu temperatura apei, las-o sa mearga asa ca merge perfect.

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nimic anormal in ce ai descris tu. Asa merge centrala cu termostat.

| blackann a răspuns:

Este normal, trebuie doar sa o setezi. Pe zile...grade.

https://www.manualdeinstructiuni.ro/ariston-thermo/clas-evo-24-ff/manual

regis
| regis a răspuns:

Și cum ai vrea sa funcționeze?!?

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru regis):

Sa pornească numai când dau drumul la apa calda la chiuvetă sau și când scade sub temperatura la care este setat termostatul, nu tot timpul să mi încălzească apa

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru blackann):

Mulțumesc, sa vad ce rezolv, in locul unde stateam nu pornea centrala așa, doar când scădea sub temperatura de pe termostat sau pentru apa calda, nu avem termostat cu unitate de comanda de aia alba

regis
| regis a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

La ce temperatura se ajunge in camera cu termostatul? Depaseste 19.5 grade si centrala inca functioneaza?

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru regis):

Daca e setată la 19.5 ajunge la 19.7 și se oprește așa face la orice temp as seta

regis
| regis a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Atunci e totul in regula, ai un termostat cu increment 0, 2.
Asta inseamna ca setand temperatura la 19 grade, va porni centrala la 18.8 si se va opri la 19.2.
Majoritatea au incrementul 0.5, adica la setare de 19 grade pornesc la 18, 5 si opresc la 19, 5.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru regis):

Da domnu' meu, termostatul funcționează, eu nu știu cum sa scap de funcția aia să încălzească tot timpul apa la 40 de grade sa o mențină vreau doar sa pornească când scade cu 0.2 grade cum spuneai dumneata, mai studiez și vedem.

regis
| regis a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Ceva nu înțeleg. Repet întrebarea, la cate grade se ridica temperatura in camera cand tu setezi 19?

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru regis):

19.2 grade cam așa

| darrio2007 a răspuns:

Centrala mea este setata pe mod Economic. Daca o dau pe Confort face exact cum spui ca face a ta.
Deci seteaz-o pe mod Economic.

| gigi39 a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Am si eu aceeasi problema....La tine s-a rezolvat cumva?

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru gigi39):

Da, era din setările centralei, nu era o piesa defecta sau termostatul, acum plecat centrala numai la apa calda sau când îi dă comanda termostatul