| anne_7493 a întrebat:

Cum se seteaza telecomdanda pentru calorifer de la centrala? am reglat la 24 de grade temp ca sa se incalzeasca, apa calda este, deci centrala incalzeste, calorifere sunt deschise, dar nu se incalzesc. ce as putea face? mentionez ca e centrala Ariston cu btelecomanda. Dau funda.Multumesc!

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai in casa o temperatura mai mica decat cea dorita si setata de catre tine. De obicei dupa setare temporizarea pentru ca centrala sa preia noile comenzi este de treizeci de secunde dupa schimbarea si activarea optiunilor noi. In al doilea rand, daca este vorba despre telecomanda, probabil ca in tastatura ai pe undeva un buton cu optiunea "LEARN". In general trebuie sa dai intai pe manual. Dupa ce iti faci toate setarile, apasand aceasta tasta, se va realiza memorarea soft a noului profil. Abia apoi treci pe automat. Dar, in mod sigur, trebuie sa ai o carte tehnica, unde sa gasesti instructiunile clare si concrete. Este un digital, deci foarte comunicativ, are meniuri si submeniuri, asa ca odata ce poti utiliza calculatorul, poti foarte bine sa te descurci si acolo. Bafta!

2 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Poate ai centrala pe regim "vara" si atunci nu pornesc caloriferele. Trebuie comutata pe regim "iarna". Sau ai nivelul de apa din instalatia de calorifere sub 1 Barr si nu va porni incalzirea sub aceasta presiune. Asta daca nu au fost variantele anterioare de la neluL si emanuellex.

neluL
| neluL a răspuns:

Daca aveai 24 de grade in casa in momentul cand i-ai dat comanda de incalzire, centrala nu porneste! Trebuie sa setezi o temperatura mai mare decat cea care este in casa pentru a porni centrala! (de ex daca ai 24 de grade in casa, trebuie sa setezi centrala sa porneasca la 25-26 de grade)