| Croponolis1 a întrebat:

Buna ziua,

La un apartament de 40mp care este pe colt cu o centrala motan, apa in calorifere setata pe 60 si termostatul setat dimineata pe 20 grade pe timpul zilei pe 19 si seara iar pe 20, este normal un consum de 190mc gaz pe luna?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui la cat timp porneste centrala. Cu aproximatie.
Este destul de mult.

| Croponolis1 explică (pentru darrio2007):

Nu stiu intervalul exact dar porneste cam de 3-4 ori pe zi

| darrio2007 a răspuns (pentru Croponolis1):

Ai socotit si perioada de noapte? Este mai rece.

| sierra1 a răspuns:

Adică vreo 6 mc pe zi. Da, te incadrezi perfect in medie

| GabiDumitrescu a răspuns:

Blocul ala nu e izolat deloc si are pereti din placi de beton de 10 cm? Nu ai zis ce fel de Motan, daca e in condensatie e setat prost de tot 60-ul ala. Apa de la dus la cit e setata? 190 e relativ mult, dar nu ar fi fost nasol anul trecut. Anul asta si in viitor, jalanie.

| Vântulalb a răspuns:

Pe colt, am inteles. O mai fi si din beton?
"termostatul setat dimineata pe 20 grade pe timpul zilei pe 19 si seara iar pe 20" Asta inseamna ca centrala functioneaza toata ziua.
Ai pe cineva care sta in casa ziua? Daca nu, pune pe temperatura mult mai joasa, ca sa nu porneasca centrala. Chiar si 10 grade. Si sa porneasca cu vreo 2 ore inainte de a veni cineva acasa, ca sa se incalzeasca intre timp.

| Croponolis1 explică (pentru Vântulalb):

Este bloc nou, facut din caramida, este si izolat. Am pe cineva care sta acasa si nu prea am cum sa merg mai jos de atat cu temperatura multumesc