| Schumy_Florin_1983 a întrebat:

stie cineva daca aparatul cu ultrasunete pentru a alunga sobolanii e bun de ceva?

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu prea, pentru ca acestia revin, nefiind afectati fizic de ultrasunete.

| StefanKogut a răspuns:

Depinde de care. In principiu au oarecare eficienta, dar: nu acopera nicidecum 200 mp, ca ala din reclama, decat daca acesti 200 mp sunt o singura incapere si nici asa nu e sigur, depinde de puterea generatorului, ultrasunetele nu trec prin pereti, iar daca vrei sa le folosesti in mediu deschis, ai nevoie de putere mare pentru propagarea lor, tot datorita naturii ultrasunetelor (lungime de unda mica). Ideea ca aparatele astea afecteaza doar sobolanii e o nerozie, afecteaza toate animalele ce pot auzi ultrasunete, adica si caiini si pisici si iepuri si hamsteri, si altele. Deci daca ai si alte animale pe acolo pe care nu vrei sa le innebunesti de cap, mai bine nu folosesti asta. Practica a aratat ca cea mai buna metoda de a scapa de ei, sau cel putin de a-i tine sub control este sa populezi locul cu niste pisici pentru ca ii indeparteaza mirosul lor.

| Nonameagain a răspuns:

Stiu o metoda de la bunicii mei. u reusit sa prinda unul intr-o capcana. L-au lasat acolo sa moara si chiar mort citeva zile. Sobolanii fug din locul in care se simt amenintati. Daca au vazut unul de al lor mort, au parasit locul (toata curtea si gradina la ei).