| dreco a întrebat:

Se poate curata o pata de vopsea de pe un tricou? Daca da, cum? Va multumesc

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Exista un produs denumit ''terebentina'' cu acesta se freaca tricoul unde este pata, in acelasi timp folositi un tampon din material alb curat in scopul absorbirii vopselei de pe tricou. Ce-ti ramane de facut e sa speli tricoul cu dero. Terebentina este un produs volativ, incolor si se gaseste de vanzare la magazinele chimicale.

| mioara a răspuns:

Daca vopseaua sa uscat nu ai nici o sansa.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Incearca cu vanish.

| Wtf9000 a răspuns:

Daca nu merge, iti cumperi alta vopsea de aceeasi culoare cu tricoul, si s-a rezolvat.winking

| JackieSue a răspuns:

cu benzina

| Livianananana a răspuns:

Cel mai bine se curata cu diluant. Daca nu ai incearca benzina si dupa acea sa-l speli.

| snepy a răspuns:

Diluant, stergi si dupa aia speli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu foarfeca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui vanisi sau ariel dinala...si freci muuuult cu o perie de plastic fina ca sa nu se duca tesatura....insista...

| lacrimi a răspuns:

Da! Cu vanish, lapte sau benzina!

Răspuns utilizator avertizat
| nmn a răspuns:

Cu vanish :]

| mesuoana14 a răspuns:

Eu am incercat cu lamaie si cu lapte... apoi pui vanish pe pata si in masina de spalat

| liviumkl a răspuns:

Depinde de tricou si de cat de mare e pata... teoretic vopseaua se poate curata cu diluant (sau daca nu ai diluant poti folosi acetona)... problema e: ce culoare are tricoul...eu as opta pentru varianta cu diluant(poti gasi la orice magazin de specialitate)(dar nu numai)...si mai intai as incerca diluantul pe o suprafata mai ascunsa ochiului(undeva unde daca e sa se decoloreze sa nu fie chiar vizibil) ca sa vad daca se decoloreaza sau nu... oricum o dai, tot nasoala e treaba...atentie mare la cantitate: prea putin - nu se curata...prea mult - distrugi tricoul.