| dana_8812 a întrebat:

Stie cineva sa-mi spuna cum sa calculez cati m3 de bca imi trebuie pentru casa si tabla pentru acoperis?

3 răspunsuri:
| AnMa a răspuns:

Incearca pe http://www.praktiker.ro/......ex.html... acesta este un calculator de materiale nu stiu acum daca gasesti si bca...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu reusesti cum a indicat Globamia, atunci poti s-o faci aproximativ inmultind lungimea tuturor peretilor(L) cu inaltimea(I) si cu grosimea(G), toate dimensiunile sa fie in metri.
Pentru acoperis trebuie sa ai in vedere ca, luat pe latura lunga a casei, formeaza doua dreptunghiuri, cu latura lunga egala cu lungimea casei din care scazi cca 2-3 metri(in functie de panta pe care o vrei pe latime) iar pe latimea casei formeaza 2 triunghiuri. Daca ai planul casei atunci poti lua dimensiunile pentru acoperis de acolo. In functie de dimensiunile tablei si de modul cum urmeaza sa se faca imbinarile vei mai adauga, la suprafata rezultata din calcul, inca cca 5%. Succes si numai bine!

| alinsov a răspuns:

Dintr-un mc de bca se pot obtine pana la 5 mp de perete. tabla se calculeaza cu 25 la suta mai mult decat amprenta casei, deci daca ai o casa cu o suprafata de 50mp iti trebuie in jur de 65-70 mp de tabla, daca dadeai si tu niste dimensiuni ale casei ti-as fi dat niste calcule mai exacte