| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am urmatoarea situatie: din cauza vantului care a batut foarte tare in lunile recente, tabla de pe acoperisul vecinului meu s-a desprins in unele locuri si a cazut la mine in curte; acest vecin ne-a mai dat in judecata prin 2016 pentru daune deoarece zicea ca are igrasie din cauza noastra, dar nu a avut castig in istanta. Acesta, ca sa-si repare partea aceea de acoperis trebuie sa aiba acces in curtea mea, nu ne intelegem cu acest vecin, acesta stie de tabla cazuta dar nu a facut nimic in aceasta privinta (desi financiar ei se lauda pe strada ca au bani). Tabla aceea cazuta cu siguranta ii provoaca daune asupra casei, pot face ceva in acest fel incat sa nu poata sa ma dea din nou in judecata cu motivul ca nu i-am oferit acces in curtea mea pentru a-si repara acoperisul? Aici este atasata o poza cu partea lui de casa: https://imgur.com/gallery/E6Ms18Q
Va multumesc anticipat de raspunsuri!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu: da-i tabla, respectiv spune-i sa vina sa si-o ia!
Pe de alta parte pentru tabla cazuta la tine in curte este vina lui, tu ai putea sa-i ceri o despagubire daca ti-a provocat daune.
P.S. Halal vecini!

| nevermatch a răspuns:

Bună, trebuie să îi restitui și acea tablă(îl poți obliga să vina să o ridice) și șă îi permiți accesul pentru a-și repara acoperișul.
Dacă nu îi permiți să își repare casa, iar el nu are o altă alternativă de a o repara cu excepția accesului în curtea ta, opiniez că e un abuz de drept din partea ta.

| anonymousaccount644 a răspuns (pentru nevermatch):

Eu un am nimic impotriva sa intre in curtea mea sa-si repare casa, doar ca acesta nu are astfel de intentii, stie de situatia in care este tabla si nu face nimic in legatura cu acest lucru.

| nevermatch a răspuns (pentru anonymousaccount644):

Nu are niciun motiv să te dea în judecată atunci.