| claudiuro a întrebat:

Total incapere am 350 de metri cubi cati kw trebuie sa aiba o centrala termina fara gazificare?

4 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu te lua dupa "ureche", fiecare fabricant are propiile formule de calcul. Daca esti din Bucuresti sau pe langa, te pot duce la un furnizor de centrale la prima mana, deci ieftin. Eu sunt instalator cu asta ma ocup si mi-a placut ce am gasit la ei. Bafta.

| eugem35 a răspuns:

Adica un caza de incalzire cu lemne aceste sunt singurele care au asa ceva cu gazefiere,
iti este suficient unul de 24kw dar nu stiu ce puteri au cazenele pe lemne in kw, asa cum au cele pe gaze, dac sunt la fel date puterile adica dac 24kw pe gaze este echivalent cu 24kw pe lemne
, dac ai un cazan de 30kw este ok dar sa ei in calcul si ce spati vitrale ai si ce izolatie termica are casa si boilarul de apa calda menajera cati litri are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu intelegi? Amice, uite, ceva de genul asta-ti trebuie bai nene
http://www.robsiminstalatii.ro/......-p916.html
Lucrez in domeniu si fac PIF-uri pentru cazane termice si sisteme de climatizare. Ce vrei mai mult, sa-ti trimit toata baza de calcul?

| doinastela a răspuns:

24.30 kW. cam mult, chiar si daca e vorba de o regiune de munte. necesarul de caldura e mai degraba 20 kW