| Coltialbiinsangerati a întrebat:

Trebuie sa aleg o culoare pentru dormitor, eu m-am gandit la rosu si oranj. Voi ce parere aveti? (app. este o camera destul de mica si nu bate soarele deloc in camera) Funda pentru cea mai buna si explicita idee

4 răspunsuri:
| RalucaGabriela12 a răspuns:

Culoarea rosie este una pretentioasa si puternica, tocmai din acest motiv este utilizata, in general, in incaperi in care au loc activitati zilnice. In dormitor, nu este recomandabil sa vopsesti peretii in rosu, insa, daca iti doresti acest lucru, o alternativa este sa optezi pentru finisarea unuia dintre acestia cu un tapet rosu. Poti alege peretele de care este rezemat patul sau pe cel opus acestuia, unde se va afla comoda. Opteaza pentru un tapet cu diverse motive: florale, geometrice, baroce, dungi.
De ce nu incerci mai multe culori? Cate un perete de o culoare iar tavanul alb.

| DownTheStairs a răspuns:

Rosu si oranj suna bine mai ales ca soarele nu bate deloc va lumina camera. Poaate oranj ar merge si cu galben, dar nu ar arata rau o camera vopsita in dungi rosii si oranjhappyDe ce nu?happy

| LIN2010 a răspuns:

In lipsa luminii naturale este recomandat sa-ti zugravesti camera in culori cat mai deschise(chiar alb)pentru a compensa luminozitatea incaperii.Respecte

| Mihaela1964 a răspuns:

Camera mica cu peretii rosii va parea si mai mica.Peretii albi, crem sau galben pal vor da luminozitate camerei.Pentru a creea iluzia de spatiu poti pune oglinzi pe perete.