| Andreyyy_6938 a întrebat:

Unde pot afla mai multe despre mecanismul unui tractor?

Răspuns Câştigător
| ed23tm a răspuns:

Tractorul (din latinescul „tractare", „a trage") este un vehicul utilizat pentru a tracta obiecte care nu se pot căra prin mijloace manuale, dar mai ales în muncile agricole. Mai întâi cu aburi, tractorul a fost perfecţionat de-a lungul timpului pentru a răspunde cât mai mult solicitărilor diverse. Din tractor au derivat buldozerul, excavatorul şi compresorul.
Tractorul are mai multe utilizari:
in agricultura, in carat materiale grele.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ar trebui sa vizitezi un mecanic auto care se pricepe si la tractoare...